Alespoň ve společenských vědách jsme dlouho hledali, jak myslet "outside the box". Slyšel jsem to mnohokrát v byznysovém kontextu a ostatně také v mnoha jiných. V politice se každá strana snaží psát svůj program tak, aby oslovil voliče s něčím jiným, s něčím novým. Ostatně o snaze najít nějakého politického mesiáše, který by nás spojil, vystihl, nadchl a něco zásadního změnil, již bylo též napsáno mnoho a mnoho řádků.

Zbavit se zbytečností

Teď nám změnu téměř všeho nadiktovala realita samotná. Covid a ekonomická opatření nás prostě dokopaly k tomu, myslet jinak. Nemáme ani na výběr. Zejména byznys nyní musí fungovat úplně jinak, úplně nově. Když jsem pracoval na ministerstvu financí a měl částečně na starosti jeho zefektivnění a přeorganizování, kolikrát jsem si tenkrát říkal, že by bylo nejlepší všechno zbourat, vysypat sírou a začít znova, na zelené louce – a vše postavit úplně jinak. Nyní máme jedinečnou příležitost zbavit se zbytečného, otřepat se od zbytečné byrokracie nejen státní, ale i podnikové, která je právě od té státní často odvislá. To by měla být práce ministrů: starat se zejména o to, aby fungoval úřad, aby neobtěžoval a stál co možná nejméně v cestě podnikání a života.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Jakub Smutný 05.03.2021 08:17
zbavit se zbytečností ano. Ovšem nejen domácí veteše ve stylu Marie Kondo, ale i té mentální. Což je výrazně složitější. Jak úřady, tak korporáty se budou držet zažitých mentálních vzorců (ne všechny tedy). Při své práci jsem v kontaktu se státní správou a je to rok od roku horší. Ani ted nevidím posun. Digitalizovat, změnit procesy a určitou část lidí vyházet. Ale k tomu není vůle, je to nepopulární, složité a jsou to voliči. Myšlenka zbavit se zbytečností a učit se nové věci bude také fungovat jen u části společnosti, jež je z hlediska základních potřeb saturovaná a má práci. Je zde celá řada lidí, jež na toto nebudou mít čas a ani pomyšlení a finanční prostředky (krachující živnostníci, matky samoživitelky atd.) a tito mají jiné starosti než se mentálně přenastavovat. Naše společnost potřebuje kvalitní vzdělávání, podporu kreativního myšlení, kritického uvažování, změnu ekonomiky z montoven na výrobky s přidanou hodnotou (jinak nás New Green Deal dožene), investice do infrastruktury a překonat štěpící linie (regionální i socio-ekonomické).
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru