Právě před rokem se město Berlín rozhodlo zatočit se stále dražším bydlením. Kromě odkoupení několika tisíc bytů do vlastnictví města došlo ke zmrazení nájemného na pět let a k zastropování maximálních cen na úrovni června 2019. Od listopadu 2020 museli navíc snížit nájemné i ti pronajímatelé, jejichž ceny byly vyšší než regulované.

Podle Berlínské asociace nájemníků (BMV) se regulace týkala minimálně 340 tisíc bytů, podle dalších odhadů až půl milionu bytů. Šlo o reakci na prudký růst nájemného, které v letech 2014 až 2019 vzrostlo o 30 procent.

I schválená regulace měla svoje výjimky – netýkala se třeba bytů v nových projektech postavených po roce 2014. Limit měl nejen podporovat novou výstavbu, ale také dát možnost městu Berlín, aby se pustil do výstavby vlastních městských bytů. Ta se mu zatím příliš (z pohledu Němců) nedaří – z plánovaných 30 tisíc loni postavil zhruba polovinu.

Město Berlín si od zavedení regulace slibovalo větší dostupnost nájemního bydlení. Majitelé bytů reagovali pozastavením investic do oprav a rozvoje bytového fondu. První výsledky po 12 měsících analyzoval na základě inzerátů nabízejících nájem a prodej bytů německý Ifo Institute (Leibnitz Institute for Economic Research at the University of Munich), který srovnal vývoj cen nájmů v Berlíně s ostatními německými městy nad půl milionu obyvatel.

Dospěl k očekávanému závěru: Regulace nájemného výrazně snížila nabídku regulovaných nájemních bytů. Regulace také zpomalila růst cen regulovaných nemovitostí o pět až devět procentních bodů ve srovnání s ostatními městy.

A podle studie realitního portálu ImmoScout24 zastropování cen vedlo k průměrnému poklesu nájemného o 7,8 procenta. Nabídka bytů k pronájmu ale klesla o plných 30 procent.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru