V těchto dnech chodí do schránek vyúčtování spotřeby plynu a elektřiny. Nedoplatky v řádu stovek či tisíců korun nejsou ádnou výjimkou. Obdobně nepříjemně překvapí pohled na účet: přestoe jsou restaurace a větina obchodů i slueb dlouhodobě uzavřeny a není za co utrácet, peníze na účtu přibývají jen pomalu, či spíe ubývají. Zdá se, jako by ceny toho, za co utrácíme peníze, rostly rychleji, ne ukazuje oficiální inflace, která u estý měsíc v řadě klesá k úrovni dvou procent.
Nejde o pocit, ale o realitu. Pandemie koronaviru a vládní opatření proti ní toti inflaci převrátily na hlavu. A to ze dvou hlavních důvodů. Za prvé, měření růstu na základě starého spotřebního koe, kde se stále objevují poloky jako cestování či návtěva restaurace, ztratilo svůj význam. A za druhé, vedle oficiální ekonomiky se postupně rozrůstá paralelní realita, kde jsou vechny zavřené sluby dostupné. Ale za výrazně vyí ceny.
Pandemie nae zvyky změnila. Home office znamená vyí spotřebu elektřiny, plynu či tepla a mení ochotu kupovat nové oblečení. Sice uetříme za návtěvu restaurace, růst obezity ovem napovídá, e kupujeme víc jídla ne kdy dřív. Spotřebitelský ko se významným způsobem změnil. Statistika se ale nezměnila, jen některé ceny měří podle toho, jak jsou uvedeny na internetu.
Vedle přístupu k vekerému on-line obsahu HN můete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v irích souvislostech?
Kadý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těit se můete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáe Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalích. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihláením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru
Komentáře ke článku