Podpora pro podnikatele se bude muset změnit. Místo přímých dotací se chce stát zhruba od května jen zaručit za úvěry, které si budou muset podnikatelé a firmy brát, aby zaplatili nájem a zaměstnance v provozech, jež jim zavřela vláda. Slova viceministra Karla Havlíčka po návštěvě prezidenta Miloše Zemana zatím nevyvolala bouři u podnikatelů, obchody ani nehlásily zvýšený zájem o koupi provazů na oprátku. Obojí s podivem. Protože to, o čem vicepremiér mluvil, je fakticky cílenou likvidací "nepotřebného" podnikání. Co zůstane, může přejít do velkých firem, kterým ukončení dotací nehrozí. Případně pod stát, který, jak ukazuje každé nové a horší výběrové řízení na cokoliv, žije na úkor nás všech daňových poplatníků, a to s podstatně vyššími náklady, než je podpora hospod a obchodů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Jan Biskup 23.02.2021 08:26
Souhlasím, že programy státní podpory jsou do velké míry chaotické. Zároveň souhlasím, že by malé podniky neměly být znevyhodnovany oproti velkým. Ale článek je s ohledem na mimoradnost nastalé situace velice tendencni a neobjektivní. Obecně každý podnikatel nese rizika za svůj podnik, což je nepopiratelny fakt. V době prosperity si vytváří rezervy, aby překonal krize, které přijdou. Čím rizikovejsim bysnysem se zabývá, tím větší rezervy musí vytvářet. Pokud cituji uvedeny příklad, není přeci možné hájit plně nahrady ztrát zbytnych aktivit, jako je pořádání veletrhu, z kapes daňových poplatníků, kdyz by nyní i v případě zrušení všech omezeni přišla sotva hrstka lidi. Státní záruky jsou klasickým nástrojem pro pomoc, ne pro dotace zbytnych aktivit. Myslím, že v seriózním deníku bych se měl docist serioznejsich komentářů.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru