Někdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se nově stane velvyslancem ve Finsku. Podle zdrojů serveru Seznam Zprávy vláda v minulém týdnu schválila návrh nových velvyslanců, mezi nimiž figuruje i Vojtěch. Pro jeho nasazení ve Finsku tak zbývá pouze podpis prezidenta. Informaci o Vojtěchově nominaci na velvyslance získal web Seznam Zprávy od dvou zdrojů, z nichž jeden je členem vlády.

Podle Seznamu navrhl na diplomatický post v Helsinkách Vojtěcha přímo premiér Andrej Babiš (ANO). I z tohoto důvodu se mezi odborníky na diplomacii neočekává, že by Vojtěchovu nominaci nějak zablokoval prezident Miloš Zeman. 

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že záležitost nyní nemůže komentovat. Vojtěch ani Babiš na dotazy Seznamu zatím nereagovali.

Vojtěch (34) vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a mediální studia na Fakultě sociálních věd UK. V letech 2013 až 2014 působil jako právník ve společnosti MAFRA (mj. vydavatel deníku Mladá fronta Dnes nebo Lidové noviny), v červnu 2014 se stal tajemníkem na ministerstvu financí vedeném Andrejem Babišem, od září 2016 byl členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.

V minulosti byl členem ODS. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2017 byl zvolen poslancem v Jihočeském kraji jako nestraník za hnutí ANO.

Ministerstvo zdravotnictví řídil Vojtěch během loňské první fáze pandemie covidu-19, která bezprecedentně omezila každodenní život, volný pohyb i ekonomiku země. Pozornost i vlnu kritiky vyvolal Vojtěch řadou personálních změn, které provedl mimo jiné ve vedení fakultních nemocnic. Kritice čelil také kvůli údajně nevýhodným zakázkám ministerstva zdravotnictví na nákup ochranných pomůcek.

Související