Volby do sněmovny by v lednu podle modelu společnosti Ipsos vyhrálo hnutí ANO se zhruba 27 procenty hlasů. Následovala by koalice Pirátů a STAN s 23 procenty a koalice Spolu, tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, s téměř 22 procenty. Největšího volebního potenciálu by ale dosáhli Piráti a STAN. Jejich koalice by v případě, že by ji volili všichni voliči, kteří ji aspoň zvažují, měla dvě pětiny hlasů. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Ipsos, která jej provedla v polovině ledna mezi tisícovkou lidí starších 18 let. Výsledky v pátek poskytla ČTK.

Do Poslanecké sněmovny by se podle volebního modelu dostaly ještě tři strany. Se ziskem osmi procent by křesla v dolní parlamentní komoře obsadili kandidáti SPD, šest procent občanů by volilo KSČM a necelých šest procent ČSSD.

Statistická odchylka ale může podle autorů výzkumu u největších stran činit až tři procentní body a u malých stran plus minus 1,5 bodu.

Podobné výsledky případných lednových voleb predikoval i průzkum agentury Median, podle jehož modelu by vítězem bylo ANO s 26,5 procenta hlasů těsně následované koalicí Pirátů a STAN s 25 procenty. Třetí by skončila koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by v lednu volilo 18,5 procenta lidí. Nicméně ANO by i přes obsazení prvního místa mělo podle lednového průzkum Medianu nejnižší voličskou podporu od sněmovních voleb v říjnu 2017, kdy ho volilo 29,64 procenta občanů.

Z hlediska volebního potenciálu mají po koalici Pirátů a STAN podle zjištění Ipsos druhý nejlepší výsledek ANO a koalice Spolu. V současné chvíli zvažuje jejich volbu shodně 36 procent voličů, uvedl Ipsos. Téměř 17 procent hlasů by dostalo SPD, pokud by ho volili všichni lidé, kteří jeho volbu momentálně zvažují. Volební potenciál sociálních demokratů činí téměř 14 procent a komunistů 12 procent.

Sněmovní volby se letos konají 8. a 9. října. V lednu by volební účast dosáhla podle Ipsos 64 procenta.

graf1 12
Zdroj: Ipsos