Návrat do škol rozhodně nebude záležitostí dnů a ani týdnů. Bez ohledu na sílící kritiku pediatrů a dalších expertů, kteří upozorňují na to, jak výrazně se zhoršuje psychický i fyzický stav mladé generace, vláda oznámila, že se bude snažit, aby se alespoň někteří žáci vrátili do školních lavic na přelomu února a března. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka je to priorita vlády, protože ale neexistuje logistika testování, která je podmínkou pro udržitelnou školní docházku, je spíš pravděpodobné, že než masový návrat lze očekávat nějaké pilotní projekty. Kolik jich bude, není jasné.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

0 0 10.02.2021 10:38
Ano, děti rodičů, kteří se se jim při distanční výuce intenzivně věnují možná o nic nepřijdou ve zvládání učiva, nicméně i ony přijdou o formování sociálních kontaktů, což je ve škole přinejmenším stejně tak důležité, jako vyučování. Děti rodičů, kteří se jim takto věnovat nemohou (a to nemusí být vždy jen proto, že by nechtěli, ale prostě k tomu nemusí mít prostředky, mají náročné zaměstnání atd.) ovšem přijdou o oboje. Ale hlavně. To, že některé děti možná za ideální konstelace hvězd distanční výukou nestrádají, nemůže nijak omluvit, že vláda katastroficky nezvládá řízení země za této epidemie. Děti patří do škol a neschopnost vlády nemůže jít na jejich úkor. Kde to jsme?
Petr Mach 09.02.2021 17:56
Článek se ohání neexistencí studie, která by oddůvodnila zavření škol, ale neexistuje ani studie, která by potvrzovala škodlivost distanční výuky. Místo toho se v článku manipulativně a demagogicky hovoří o domácím vězení. Mám na ZŠ tři děti, netloustnou, nejsou apatické a nezaostávají. Možná že nějaké jiné děti to postihlo, ale pak se nabízí i jiná řešení, třeba naučit rodiče se o své děti lépe statat a nesmířit se s tím, že děti vychovává prostřednictvým škol stát. Jsou to rodiče, kdo mají vychovávat děti a pokud to dělají špatně, je jim třeba pídat pomocnou ruku. Já třeba distanční výuku využil, už loni na jaře, k zavedení ranních rozcviček. Venku. A děti ráno pravidelně cvičí dodnes, i když mrzne, jsou otužilejší a zdatnější než před covidem. Před covidem moje děti chodily do gymnastiky a atletiky, teď nemohou, přesto se jejich zdatnost podstatně zvýšila. Před covidem syn udělal 10 kliků, teď jich dělá 35. Běhají sprintem do prudkého kopce před barákem, na jaře to nezvládly ani jednou, došel jim dech, teď ho vyběhnou dvakrát. Jako rodina jsme teď víc pohromadě, to je ohromná příležitost pro rodiče ve výchově dětí, covidová opatření proto mohou být proměněna ve výhodu. Distanční výuku někteří žáci zvládají lépe než prezenční, někteří žáci mají dnes ve škole lepší výsledky. To potvrzuje moje žena, která učí na gymnáziu. Navíc tvrdí, že s nimi probere více látky, než při prezenční výuce, distanční výuka má menší prostoje a je efektivnější, když se učitelé naučí efektivně využívat IT nástroje. Na to už někteří učitelé přišli před covidem. Moji ženu k tomu dotlačil až covid. Takže ano, možná někde má covid negativní dopady, ale ne nutně chybou těch opatření, ale spíš přístupem lidí, na které dopadají a rozvolnit opatření nemusí být to nejlepší řešení. Může to být i to nejhorší řešení.
Karel Schmidt 09.02.2021 12:09
Vlády autoritativní a populistické nechytají vzdělané a kriticky myslící voliče, takže ani nepodporují výchovu a vzdělávání dětí tímto směrem. Zasejeme nyní, sklidíme později. Překvapuje mě , že populistům nevadí, že sklidí někdo jiný, po nich u autoritářů je to jasné. Stejně se bohužel chová i naše levice, i když by měla bojovat nejvíc za rovnost šancí a přístupu ke vzdělání. Také už na to odplatila, sebrala svým voličům naději, živou minimálně do roku 2009, že jejich děti se budou mít lépe než oni. Politikům uniklo, že pro spoustu lidí je to nejdůležitější v životě, důležitější než "koblihy". I prostý člověk si toto v hlavě srovná a podle toho se rozhoduje.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru