Moskevský soud v úterý poslal do vězení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, když jeho dřívější podmíněný trest v délce 3,5 roku změnil na nepodmíněný. Do výkonu trestu se podle ruských médií započítá doba, kterou byl prominentní kritik Kremlu v domácím vězení, takže Navalnyj má za mřížemi strávit téměř tři roky. Na obzoru jsou i další procesy s Navalným kvůli hanlivému výroku na adresu válečného veterána či za údajnou zpronevěru darů, kterými Rusové přispívají do jeho Fondu boje proti korupci. 

Navalnyj u soudu prohlásil, že jej soudí za smrtelnou urážku tím, že přežil otravu nařízenou Putinem. Verdikt má podle něj zastrašit miliony Rusů. Podle nezávislé televize Dožď na závěr svého vystoupení požádal soudkyni, aby jej zprostila obvinění, které označil za absurdní.

Moskevská policie kvůli jednání posílila opatření v okolí městského soudu. Navalného spojenci totiž vyzvali k demonstracím v Moskvě během úterního soudního jednání. 

Ruská policie v úterý zadržela už 325 stoupenců opozičního předáka Alexeje Navalného. Informoval o tom ruský server OVD-Info monitorující policejní zákroky. Naprostou většinu osob policisté zatkli v blízkosti budovy moskevského soudu, který rozhoduje o potrestání prominentního kritika Kremlu. 

"Neviděla jsem žádné transparenty, ani neslyšela žádná hesla. V tom přijel vězeňský vůz a příslušníci (pohotovostních jednotek) OMON začali zatýkat," vylíčila zpravodajka nezávislé televize Dožď v přímém přenosu od soudu. Části demonstrantů se podle reportérky podařilo před zasahujícími policisty utéci.

Zástupce vězeňské služby podle reportérů v soudní síni požádal soud, aby Navalnému změnil dříve uložený podmíněný trest 3,5 roku vězení na nepodmíněný a také Navalnému uložil půlmilionovou pokutu (asi 142 tisíc korun). Ještě dříve Navalného obhájci předložili soudu dokumenty o léčbě jejich klienta v Německu, kvůli které se nemohl dostavit ke kontrole, jak si podmíněný trest odpykává. Sám Navalnyj se v soudní síni setkal se svou manželkou Julijí, kterou o den dříve potrestal soud pokutou za účast na nepovolené demonstraci za osvobození manžela. "Říkají, že jsi zlobivé děvče, vážně jsi porušila veřejný pořádek. Jsem na tebe pyšný," zažertoval.

V okolí soudu panují přísná bezpečnostní opatření. Policie mimo jiné uzavřela několik ulic v okolí, uvedla ruská média. U samé budovy soudu byly soustředěny značné pořádkové síly, včetně operativního pluku určeného k potlačování masových nepokojů, uvedla agentura TASS.

Přístup k sídlu soudu byl omezen. Posílené policejní jednotky střeží nejbližší stanici metra. K přehrazení ulic v okolí soudu posloužila technika k odklízení sněhu.

Zvýšená bezpečnostní opatření jsou patrná podle zpravodaje agentury i v centru hlavního města. Oddíly pořádkových sil jsou i na Puškinově náměstí, kde se dříve konaly opoziční demonstrace.

Navalného zadrželi minulý měsíc hned po příletu do Moskvy z Německa, kde se od loňského srpna léčil z otravy látkou ze skupiny novičok. Tuto otravu potvrdily západní laboratoře i Organizace pro zákaz chemických zbraní, ale Moskva ji popírá. Stejně tak odmítá opozičníkova tvrzení, že jeho likvidaci nařídil přímo Putin a že se ho pokusilo odstranit komando tajné služby FSB, nástupkyně sovětské tajné policie KGB, u které svého času sloužil i Putin.

Proti uvěznění Navalného se v Rusku zdvihla vlna nevole. Navzdory úředním zákazům a policejním hrozbám minulou neděli a předminulou sobotu desetitisíce Rusů vyšly do ulic desítek měst s požadavkem, aby kritik Kremlu byl osvobozen. Policie při tvrdých zákrocích proti nepovoleným protestům pozatýkala podle médií rekordní počty lidí - tuto neděli více než 5400 a víkend předtím přes 3000. Kreml odmítl dialog s oponenty, které Putinův mluvčí označil za "výtržníky a provokatéry".

Proti uvěznění Navalného a mnohdy brutálním zásahům proti demonstrantům protestuje Západ, který hrozí Rusku dalšími sankcemi. Opět se ozývá i volání po uzavření plynovodu Nord Stream 2, který vede po dně Baltu z Ruska do Německa a který je i přes americké sankce těsně před dokončením.

Kreml v úterý varoval Evropskou unii, aby neudělala "hloupost", že bude podmiňovat budoucí vztahy s Ruskem osudem opozičního vůdce Alexeje Navalného. Mluvčí ruského prezidenta současně prohlásil, že Vladimir Putin nesleduje soud, který v Moskvě právě rozhoduje, zda hlavního kritika Kremlu pošle do vězení. Podle mluvčího se chystá na schůzku s učiteli. Ruské ministerstvo zahraničí podle tiskových agentur odsoudilo přítomnost zahraničních diplomatů v soudní síni jako vměšování do vnitřních záležitostí Ruska.

"Doufáme, že nedojde na takovou hloupost, jakou by bylo spojování perspektiv vztahů mezi Ruskem a Evropskou unií s případem tohoto obyvatele vazební věznice," řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle agentury TASS v souvislosti s nadcházející návštěvou šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella v Moskvě.