Centrální banka na svém čtvrtečním jednání úrokové sazby nezmění, hlavní pozornost tak bude věnována nové makroekonomické predikci a náznakům představitelů ČNB o možném zvyšování sazeb v letošním roce.

I přes pomalejší tempo očkování a nové mutace koronaviru, které oddálí zotavování světové i tuzemské ekonomiky, by měla nová prognóza ČNB vidět růst tuzemské ekonomiky mírně optimističtěji než na podzim. Listopadová prognóza totiž ještě nebrala v potaz příchod vakcíny ani schválení daňového balíčku, který dočasně posílí spotřebu domácností, což bude také působit ve směru vyššího růstu i vyšší inflace.

I bez předpokladu příchodu vakcíny čekala centrální banka v minulé prognóze letos trojí zvýšení sazeb. Její doplňující fiskální scénář pak počítal nad rámec toho s jejich dalším růstem. Přitom schválený daňový balíček rozsahem zhruba odpovídá uvažovanému scénáři, a měl by tak znamenat další dvojí až trojí zvýšení sazeb. Na druhou stranu koruna začala koncem minulého roku posilovat rychleji, než centrální banka předpokládala. Kurz koruny tak prozatím přinesl měnové zpřísnění odpovídající zhruba třem zvýšením úrokových sazeb.

Vezmeme-li v úvahu výše uvedené faktory, nová prognóza ČNB by tak měla stále předpokládat dvojí až trojí zvýšení sazeb v druhé polovině letošního roku. A to navzdory skutečnosti, že inflace může v některých měsících letošního roku zpomalit pod dvouprocentní cíl. To však bude pouze dočasný vývoj způsobený vysokou srovnávací základnou minulého roku. Například i viceguvernér Marek Mora v nedávném rozhovoru zmínil, že pokud by inflační výhled a vývoj ekonomiky umožňoval sazby zvýšit, nebude mu v tom bránit ani inflace pod cílem ČNB.

Mediální komentáře dalších představitelů ČNB včetně guvernéra potvrzují, že zvyšování sazeb v letošním roce je stále ve hře, ačkoliv nejistota spojená s koronakrizí je nadále vysoká.

My se v tuto chvíli pořád domníváme, že zotavování ekonomiky citelně zrychlí na konci druhého čtvrtletí, a centrální banka tak přistoupí ke zvýšení sazeb v druhé polovině roku, patrně v listopadu či prosinci.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru