Kdo by chtěl definitivní důkaz, že se v Česku nakonec všechno ošulí, má ho. Tento týden vyšlo najevo, že Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše dodává, vzdor zákonu o střetu zájmů, státnímu podniku Čepro biosložku do pohonných hmot za miliardy korun. Schéma je geniální. Firmy politiků se sice nesmí účastnit veřejných zakázek, ale to neznamená, že by nemohly dodávat státním podnikům pod rukou. Nákupy se tak přesunuly do běžných obchodních jednání. Takže se prostě v případě Agrofertu, ze kterého profituje premiér, veřejná zakázka nevypíše a jede se v rámci "běžných obchodních jednání". A je to! Celé je to nejen ukázka pokročilé privatizace státu, ale hlavně symbol zdejšího fungování, které stojí na šulení všeho a všech všemi. A které má zhoubné důsledky pro fungování země. Což vidíme v plné nahotě dnes, kdy se Česko potácí v covidové krizi mnohem klopotněji než většina zemí. Jak jsme se do téhle situace dostali? Jak se na nás podepisuje? A existuje cesta ven?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

jp.straka 22.01.2021 13:48
Skvěle napsáno, pod to bych se i podepsal. Možná až na poslední odstavec, který je přeci jen velmi, velmi optimistický. Obávám, že velká část společnosti si stále nepřipouští skutečné dopady současné krize, včetně narůstajícího počtu mrtvých (málokdo si plně uvědomuje současnou realitu v regionálních nemocnicích a kolabující provoz kvůli vyčerpání personálu). I když velmistrovi v šulení v posledních měsících začaly poprvé od jeho vstupu do politiky reálně klesat preference, tak si stále drží kolem dvaceti procent podpory - to je v realitě rostoucího počtu mrtvých zapříčiněným chaotickým vládnutím naprosto enormní popularita!! Ne, tady pohár opravdu nepřeteče. Naopak, bude stačit, pokud se v létě (bez ohledu na reálnou epidemiologickou situaci) provede masivní rozvolnění, k tomu se přidá kreativní rozhazování (osobně sázím na pivo zdarma ve spojení s vouchery do Chorvatska a "rouškovým" od 20tisíc výše), samozřejmě i veřejné spílání na "zlou" EU za nedostatek vakcín (nebo za cokoliv jiného) - a než se nadějeme, voličská přízeň největšího šuliče rázem vystřelí zpátky na třicet procent a výš. Jsem proto v téhle otázce spíše pesimista a obávám se, že společnost šuličů zůstane nadále uvíznutá ve svém bludném kruhu, i když jí přímo před očima porostou hromady mrtvol.
Jan Kazík 22.01.2021 12:47
Bravo!
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru