Chytrému napověz… zní první část českého úsloví. Poté co Donald Trump prohrál volby a začal bájit o podvodech, řada lidí na Twitteru vyzývala Andreje Babiše, aby na profilové fotografii sundal červenou trumpovskou čepici. Babiš odmítl, že prý není důvod. Takže muselo dojít na druhou část úsloví: … hloupého trkni. A bylo to trknutí pořádné. Kapitol vyrabovaný davem Trumpových příznivců, prchající zákonodárci, střelba, čtyři mrtví. Červená čepice šla konečně z Babišovy hlavy dolů.

Je to sice úleva, ovšem premiérova rezistence až do prvních mrtvých ukazuje, jak moc je nakažen trumpovským pojetím politiky. Sklony k autoritářství, pramalý respekt k demokratickým institucím, snaha rozbít tradiční hodnotově zakotvené strany. To vše má společné s Donaldem Trumpem nejen on, ale například i prezident Miloš Zeman, který se svého času vydával za "českého Trumpa". Bylo to přesné minimálně v tom, že se ve shodě se svým vzorem pokoušel co nejvíce rozeštvat společnost. Výroky jako "tato země je naše" či tahání makety samopalu kalašnikov na novináře jsou toho dostatečným důkazem.

V našich podmínkách je vše samozřejmě měkčí. Těžko si představit, že by u nás po volbách vzali příznivci poražené strany útokem Poslaneckou sněmovnu. Ale na druhou stranu, ještě nedávno nebylo něco podobného představitelné ani v USA. Teď už víme, že když dosáhne politika nenávisti určité úrovně, přejde v novou kvalitu. Nenávistná slova a hecování se lehce promění v otevřené násilí. Nemylme se: I v Česku existují politické síly, které vidí v trumpismu, této negaci tradiční konsenzuální demokracie, definované nejen existencí voleb, ale i klidným předáváním moci, velký potenciál. V USA násilnosti trumpistů schvalovalo 21 procent lidí, podobné to bude zřejmě i u nás. To už je nějaká voličská síla, kterou se někdo nepochybně pokusí využít.

Nejen vyslovené extremisty, ale i politiky, kteří sundali trumpovskou červenou čepici až pod tlakem, pět minut po dvanácté, bychom měli sledovat s krajní opatrností. Možná bylo jejich čepičářství jen konjukturalismem, ale možná také ne. Vždy je lepší se připravit na tu horší variantu. Protože kdo je připraven, není překvapen.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru