V závěru roku 2017 se cena kryptoměny bitcoin vyšplhala přes 19 000 dolarů a za uvedený rok se téměř zdvacetinásobila. Následně však na dva roky téměř usnula, cena postupně klesla až na šestinu rekordní úrovně a zdálo se, že má tato nejznámější kryptoměna své slavné dny za sebou.

Propuknutí pandemie covidu-19 loni na jaře nebylo samo o sobě faktorem, který poslal cenu na současné nové rekordy. Naopak, cena bitcoinu se na krátkou dobu propadla podobně prudce jako například akciové indexy. Zásadnější ale byly kroky měnové politiky, které následovaly. Úroky na nule a obří měnová expanze v USA ve výši téměř 20 procent HDP pomohly výš téměř všem cenám aktiv. Nejvíce ale vzrostly ty, které investoři chápou jako možné zajištění proti inflaci a znehodnocení dolaru. Bitcoin, jehož algoritmy zajišťují omezenou nabídku, by tuto funkci mohl plnit. Řada investorů, kteří by jinak o bitcoinu neuvažovali, tak v záplavě nových peněz v systému začala uvažovat jinak: Pokud jsou peníze tak levné a ceny ostatních aktiv vysoko, je možná na čase dát šanci i kryptoměnám.

Tyto faktory samy o sobě by ale možná bitcoinu nestačily k pokoření všech předešlých rekordů a růstu ceny až na současných 30 tisíc dolarů. Podstatná je změna pohledu na bitcoin ve finančním světě. Ještě před třemi lety mluvil šéf největší americké investiční banky JPMorgan v televizi o bitcoinu jako o "podvodu". Nyní analytici jeho banky píšou o této digitální měně v pravidelných reportech, které pro krypoměny vyznívají velmi pozitivně. Donedávna byl bitcoin vnímán jako exotický instrument, který si kupuje pouze úzký okruh "mileniálů" a fanoušků finančních inovací. Loni se zájem rozšířil od jednotlivců k fondům − tedy institucím, které mají podstatně větší kupní sílu a vedou je zkušené postavy investičního světa. Tento zlom naznačuje, že bitcoin je rostoucí měrou vnímán jako plnohodnotná součást světa financí, ne pouze jako zájmový fanklub.

Pro další růst poptávky (především od institucí) je nezbytné, aby byla cena bitcoinu méně kolísavá. To bude bezpochyby běh na delší trať. Zdá se však, že přijetí kryptoměny finanční komunitou jako aktiva k investici se nastartovalo a hned tak se nezastaví.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru