Svět se nemění na základě ušlechtilých záměrů, ale prostřednictvím nečekaných událostí. Desítky let debatujeme o tom, že bychom měli mít pestřejší lesy. Vlivem klimatických změn u nás v posledních dvou třech letech zmizely desetitisíce hektarů smrkového lesa. A debatám je konec, nastala nová realita. A jestli někdo holinu na Vysočině zase osázel smrkem… vzbuzuje to spíš údiv a úsměv.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Jan Havliš 06.01.2021 14:46
@Pavel Valchář: nevím, jestli jsme četli stejný článek. neznámkovat neznamená nehodnotit :) známka je jen jednou z forem hodnocení. jako učitel s 20letou praxí nepovažuji známkování za vhodné. známka nemá prakticky žádnou vypovídací hodnotu, maximálně relativní - když má někdo 1 a jiný 3, ten druhý byl asi podstatně horší, ale o kvalitě znalostí a dovedností to věru neříká ani to pověstné Ň. a individualizace výuky neznamená, že se student učí "co, jak chce" případně "zda vůbec", znamená to jen přizpůsobení požadovaného penza znalostí a dovedností okolnostem toho kterého studenta, zvlášť v době, kdy není rovný přístup k vyučovacím metodám kvůli teleprezenční a distanční výuce. je třeba skloubit oboje dovednosti a znalosti. bez schopnosti (kreativně) myslet a operativně znalosti používat jsou vám tyto, byť pečlivě nabiflované, úplně k ničemu. i dril a trénink mají své výhody, ale nelze stavě výhradně na nich. dnešní doba vyžaduje jiný přístup. už nějaký ten pátek nežijeme v 19. století ;) dnešní doba před nás staví úplně jiné výzvy (sekundární, informační, a terciární, vědecká, gramotnost).
Pavel Valchář 06.01.2021 09:54
Další dobroser, nic jiného. Přestaňme známkovat, ponechme na rozhodnutí žáků, co a jak se budou učit a zda vůbec se budou učit a za několik let nebudeme v mezinárodním srovnání lehce nad průměrem jako dnes, ale někde u dna... Jak potom bude vypadat naše společnost a jak budeme konkurenceschopní, to si každý dokáže představit. Nic, než naše vědomosti totiž nemáme k dispozici...
Štěpánka Formánková 06.01.2021 09:25
Hezký článek. Spousta dobrých myšlenek. Jenom škoda, že si autor nezjistil tak úplně reálnou situaci, jak to s těmi přijímačkami opravdu je. Chybí mu dvě zásadní informace: - kolik škol a taky JAKÉ mají tak málo zájemců že u nich přijímačky postrádají smysl a dále, že ani dosud nemusely školy "tupě" postupovat pouze podle přijímaček a měly dostatečný prostor (váha 40%) na další "chytrá" kritéria. S nařízením MŠMT nemám žádný problém, protože možnost využití jednotných prijímaček stále ponechalo. S čím problém trošku mám, jsou články, ve kterých se 3x objeví, že stát zrušil jednotné přijímačky. Přidává mi to zbytečnou práci - musím pak rodičům vysvětlovat, že to tak úplně není pravda.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru