Na jižním příjezdu do městečka Chodov na Sokolovsku stojí moderní nenápadná stavba s černým nátěrem – zvířecí krematorium Pet Heaven. Firma nabízí poměrně široké portfolio služeb, za které by se nestydělo ani krematorium lidské. Kromě žehu, jehož cena se odvíjí od hmotnosti zvířete, umí uspořádat i smuteční obřad k poslednímu rozloučení, otisknout tlapku na památku nebo nabídnout urnu. Ta nejzajímavější je ekologicky rozložitelná, lze ji s popelem zvířete zakopat na zahradě. Poté tam vyroste strom.

"To je přesně případ produktu, který vzešel z komunikace nejen s klienty, ale i našimi zaměstnanci. Radíme se s nimi, co lidem nabídnout. Jsme sociální firma a možnost pracovníků podílet se na jejím vedení je jedním ze základních pilířů. Navíc k tomu patří i udržitelnost a starost o životní prostředí, což rozložitelná urna splňuje,“ říká Zdenka Šlárová, spoluzakladatelka a ředitelka zvířecího krematoria.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Na formu sociálního podnikání ji před lety přivedla investorka projektu. Podle Šlárové ale nebylo potřeba plány nijak zásadně upravovat, protože zvířecí krematorium už zamýšlela s tím, že v něm bude zaměstnávat místní znevýhodněné lidi, zdravotně postižené, důchodce nebo třeba ženy na mateřské dovolené. Příprava projektu trvala tři roky. Od Evropského fondu pro regionální rozvoj se podařilo získat dotaci ve výši téměř 3,4 milionu korun, celkem bylo potřeba investovat 5,3 milionu. V roce 2018 bylo hotovo a krematorium se otevřelo veřejnosti.

Společná jóga jako terapie

"Jsme poměrně malá firma. Máme aktuálně čtyři zaměstnance a tři z nich jsou zdravotně postižení. Každý má samozřejmě trochu jiné omezení a tomu se snažíme přizpůsobit. A to ať už jde o pracovní dobu, odpočinek zaměstnanců, nebo specifické pracovní pomůcky. Fluktuace lidí tu ale prakticky neexistuje. Ti, co s námi začínali, tu jsou stále,“ říká ředitelka s tím, že sice nejde o rodinnou firmu, ale její atmosféra se jí určitě podobá.

Pro Šlárovou je důležité, aby se zaměstnanci podíleli na chodu krematoria. Nejenže společně vymýšlejí nové, lepší procesy, ale připravují i marketingovou strategii firmy nebo vymýšlí produkty. Samozřejmostí jsou společné akce. "Jde o emočně náročnou práci, chodíme spolu třeba na kurzy jógy,“ dodává manažerka.

 

Jak se vyrovnat se ztrátou zvířecího kamaráda

Krematorium Pet Heaven je krajskou záležitostí, ale vzhledem k malému množství takových zařízení v Česku má firma klienty nejen z okolí Karlových Varů, ale i z Plzeňského nebo Středočeského kraje. Když firma začínala, byla stejná zařízení jen čtyři. Nyní jich je podle informací Šlárové asi šest. Okraj Chodova si jako provozovnu společnost vybrala kvůli dobrému umístění – krematorium nemůže být blízko obytné zástavby. Navíc je zakladatelka z Karlových Varů a v kraji chtěla zůstat.

Jak se vyrovnat se ztrátou zvířecího kamaráda