Americké ministerstvo obchodu zveřejnilo seznam 58 čínských a 45 ruských společností spojených s ozbrojenými silami, na které se vztahují vývozní omezení. Cílem je zabránit využití amerických technologií v čínských a ruských vojenských programech. Znamená to, že americké podniky budou potřebovat speciální povolení pro vývoz, reexport či prodej technologií a výrobků firmám zařazeným na černou listinu. Na soupisu se ocitla i skupina OAK sdružující výrobce letadel Suchoj, MiG a Tupolev, dodavatel vrtulníků a avioniky Oboronprom či jedna z nejstarších ruských loděnic. Na seznamu jsou i dvě čínské firmy, které vyrábějí letadla COMAC. Šéf vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin varoval, že sankce by mohly ohrozit program další rusko-americké spolupráce na Mezinárodní vesmírné stanici.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru