Nejhorší vlády jsou ty, které kašlou na vlastní pravidla. Například Charta 77 vznikla, protože komunistická vláda v Československu odmítala dodržovat závazky vyplývající z deklarace lidských práv, k jejichž dodržování se zavázala při podpisu Závěrečného aktu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě v Helsinkách.

Jistě, současná vláda nic tak hrozného nedělá. Neporušuje lidská práva. Leč porušuje pravidla zdravotní. Podle metodiky PES měla projednat rozhodnutí o celostátním přechodu do vyšší úrovně ochrany proti koronaviru ve chvíli, kdy tabulka PES vykazovala vyšší stupeň tři dny za sebou. Což se stalo. Stupeň pět byl v pátek, sobotu, v neděli. A vláda to odzívala. Že prý rozhodne až ve středu. Populismus jak vyšitý. Nepochybně to bude v předvánočním nákupním šílenství znamenat vyšší počet spokojených zákazníků. Jakož ale i více nakažených a následně mrtvých.

Těžko se zlobit na úkazy typu Václava Klause mladšího, který ve jménu nepostradatelnosti osobních kontaktů fakticky vyzývá lidi, aby horempádem nakupovali a navštěvovali starší příbuzné, kterým tak ale budou vedle příbuzenské lásky nutně distribuovat i smrtící koronavirus. Je to kontrariánská politika, která má vždycky u části společnosti úspěch. Když dotyčný politik na nic jiného nemá, je asi lépe nechat ho blábolit a doufat, že tím zas tak moc lidí nezabije.

U vlády je to ale něco jiného. Situace se sice mění každým dnem, ale právě jasně daná pravidla, co, kdy a kde, měla usnadnit její řešení. Vláda si ale nyní podle všeho prostě řekla, že nedodrží to, k čemu se sama zavázala. Tedy že bude koronavirová omezení řídit nikoli podle nálad lidí, ale podle jasné tabulky. Tabulku PES  ve chvíli, kdy se jí to politicky nehodilo, prostě hodila do koše. Volební preference v jejím uvažování zvítězily na plné čáře. Snad to nebude mít o moc horší následky než výzvy Klause mladšího.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru