Mohu doplatit na to, že se nenechám očkovat proti koronaviru? Otázku, kterou před pár dny řešili poslanci a senátoři, si pokládá i spousta dalších. Očkovat se přitom v Česku začne už 27. prosince, prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO). Zákaz diskriminace neočkovaných se do zákona minulý týden prosadit nepodařilo. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) sice znevýhodnění lidí bez očkování nevyloučil, podle právníků by se však prosazovalo těžko. Exministr zdravotnictví a poradce vlády Roman Prymula tvrdí, že je třeba, aby země Evropské unie měly jednotná pravidla.

"Nevidím důvod, proč by třeba provozovatel domova seniorů nemohl v zájmu ochrany svých klientů při vstupu žádat potvrzení o očkování," uvedl Blatný v Senátu. Jenže podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiřího Horeckého to tak jednoduché není. "Návštěva je základní lidské právo, které lze omezit jen v nouzovém stavu," tvrdí.
Stejně tak podle něj není možné odmítnout klienta, který se do domova hlásí a není očkován proti covidu-19. Podobně, pokud by chtěl svým zaměstnancům vakcínu nařídit, mohlo by jít o diskriminaci. S tím souhlasí i expert na pracovní právo, advokát Adam Valíček. "Podmiňovat výkon práce dobrovolným očkováním nelze," míní.

Výjimkou by mohla být regulovaná povolání, třeba zdravotníci. A to v případě, že by vláda mimořádným opatřením určitým profesím očkování nařídila. "Pokud by k tomu bylo zákonné zmocnění, šlo by to," říká Valíček.
Zatím vláda tvrdí, že by očkování mělo být dobrovolné a pro všechny zdarma. Koordinátor vakcinační strategie Zdeněk Blahuta si dovede představit, že by vláda mimořádné nařízení vydala, jak moc pravděpodobné to je, ale nechtěl odhadovat. "Debata je v tuto chvíli předčasná," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.
Kromě koordinátora Blahuty má mít vakcinaci v Česku na starosti ještě zmocněnec pro očkování. V minulém týdnu tuto funkci odmítl exministr Prymula, kterému vadilo, že by se očkování řídilo že dvou míst najednou. V neděli oznámil premiér Andrej Babiš (ANO), že žádného zvláštního zmocněnce nechce a očkování povede sám.

Prosadit do zákona výslovný zákaz diskriminace neočkovaných minulý týden nevyšlo. Blatný vysvětloval, že se zákon týká pouze distribuce a hrazení vakcín a řešit v něm tuto otázku je nerelevantní. Na dotazy ale odpovídal, že nemůže zabránit tomu, aby podnikatelé určité výhody očkovaným poskytovali. "Může se stát, že například letecká společnost bude zohledňovat tuto záležitost při poskytování služeb, které si u ní objednáte. Ale to není něco, co bychom mohli ovlivnit zákonem," říká Blatný.

Ostatně šéf australské letecké společnosti Qantas Alan Joyce už avizoval, že na palubu pustí jen očkované cestující. Podle BBC Joyce předpokládá, že se tak zachovají i ostatní aerolinky.

Blatný upozornil, že žádný Českem přijatý zákon nemůže zabránit tomu, aby ostatní státy nezakázaly vstup neočkovaných cizinců na své území. "To je jejich naprosté právo," upozornil. Už na jaře řada států zakazovala vstup cizinců na svoje území anebo ho podmiňovala negativním testem na koronavirus.

Podle Babišova poradce, exministra zdravotnictví Romana Prymuly, podobné benefity pro očkované lidi určitě přijdou. Nemělo by se ale stát, že třeba Německo neočkované cizince na své území vpustí a Španělsko ne. "V rámci Evropské unie by pravidla měla být jednotná, bude se o tom jednat," řekl.

Většina zemí Evropské unie chce mít očkování proti covidu dobrovolné. Ale třeba v Brazílii má být povinné. Místní úřady by neočkovaným lidem mohly zakázat vstup do nákupních center, restaurací či hromadné dopravy.
Evropská agentura pro léčivé přípravky schválila vakcínu společností Pfizer a BioNTech v pondělí a Evropská komise její rozhodnutí ještě ten samý den posvětila. Podle její předsedkyně Ursuly von der Leyenové se s očkováním začne ve všech členských zemích najednou, a to 27. prosince a dvou nadcházejících dnech. Do Česka by tedy první várka mohla dorazit o vánočních svátcích. Jako první se budou očkovat zdravotníci, kteří se starají o pacienty s covidem-19 ve vážném stavu.

Podle průzkumu veřejného mínění agentury Median má zájem o očkování asi 40 procent populace, 20 procent je nerozhodnutých. Průzkum agentury Paq Research ze začátku prosince hovoří o polovině dospělých, kteří by byli určitě či spíše ochotni se nechat naočkovat. Vakcinaci rozhodně odmítla necelá čtvrtina dotazovaných.