Na konci jednání o kompromisu se zpravidla řeší věci, které vyžadují nejvíce dobré vůle z obou stran. A dohadování o vztazích mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií není v tomto ohledu výjimkou. Stanovit práva rybolovu ve vodách kanálu La Manche a zajistit férovou hospodářskou soutěž by nemuselo být těžké, pokud by se v rozhovorech uplatnil pragmatismus vycházející z lehce ověřitelné teze, že dohoda o pravidlech je lepší než rozchod bez pravidel.

V případě brexitu však kompromis znamená smíření dvou těžko slučitelných premis. Předseda vlády Jejího Veličenstva Boris Johnson voličům slíbil, že jeho země získá zpět suverenitu, kontrolu nad svým rozhodováním. Sedmadvacet členů EU je zase toho názoru, že stát, který se unii rozhodl opustit, nemůže mít stejné postavení a výhody, jako kdyby v ní zůstal. Jak by řekli sami Britové: Nelze koláč mít a zároveň jej jíst.

Zvěsti o kolapsu jednání se tak střídají s ožívající nadějí na dohodu. Optimismu se pak daří nejvíce, když od jednacího stolu uniká zpráv co nejméně, protože úniky informací bývají často řízené a mají diskuse ovlivnit zvenčí. Nejsilnějším argumentem těch, kdo věří, či spíše doufají v dohodu, je opakující se odklad "posledního možného termínu". Dokazuje, že nikdo nemá chuť ohlásit kolaps rozhovorů spojený se všemi myslitelnými ekonomickými dopady na vzájemný obchod.

Obě strany nejsou ve stejné pozici, protože marná sláva, i když jménem Evropské komise jednají Michel Barnier nebo Ursula von der Leyenová, mluví jménem sedmadvaceti států, které takříkajíc drží basu. David Frost nebo Boris Johnson ale reprezentují jedno Spojené království. Britský premiér musí doma splnit najednou dva sliby, které dal voličům před referendem o odchodu z Evropské unie. Zaprvé, že mimo unii bude jeho zemi lépe, což se má teprve ukázat, a zadruhé, že vyjednat dohodu o brexitu bude hračka. Jak se ukazuje, to první nelze od druhého oddělit.

Související
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru