Chybělo málo a severočeská obec Strupčice, ležící mezi Chomutovem a Mostem, zmizela z map. Před rokem 1989 běžela těžba v blízkém Dolu Jan Šverma naplno, uhlí dobývalo deset velkorypadel a úřady rozhodly, že jim vesnice musí ustoupit. "Už od roku 1982 tu byla stavební uzávěra, naštěstí ale přišel listopad 1989," vzpomíná starosta Luděk Pěnkava. S nástupem demokracie se lidé, přestože řada z nich na dole pracovala, plánu na bourání svých obydlí vzepřeli. A byli úspěšní. V roce 1992 už bylo jasné, že bagry směrem ke vsi pokračovat nebudou a Strupčice přežijí.
Současný velkolom Vršany, který časem Důl Jan Šverma pohltil, dává práci řadě místních dodnes. Severní hranici vesnice tvoří hrana několikakilometrové jámy, pískání přepravníků a rypadel tu lidé slyší už desítky let ve dne i v noci. Páteční doporučení Uhelné komise vládě, aby uhelná energetika v Česku skončila nejpozději v roce 2038, proto tady znamená víc než kdekoli jinde. Sepětí s hornictvím je tu mimořádné. Hlubinná těžba začala v prostoru dnešního lomu už na konci 19. století a z povrchu se uhlí poprvé dobývalo před více než sto lety, v roce 1919.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?
Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru