Světové ekonomické velmoci uznávají nebezpečí plynoucí ze spalování fosilních paliv a chtějí se stát uhlíkově neutrálními. Tím by se nárůst koncentrace hlavního skleníkového plynu v atmosféře zastavil a růst průměrné teploty na zeměkouli by podle modelů a za předpokladu nezměněné aktivity Slunce zůstal v jakž takž únosných mezích. Cíl Evropské unie dosáhnout uhlíkové neutrality nejpozději k roku 2050 je známý. Na stejné lodi jsou po vítězství Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách i Spojené státy, dnes největší ekonomika světa. A Čína, která se největší ekonomikou během pár let stane? Dokonce ani ta skleníkové plyny nebagatelizuje a masivně investuje do obnovitelných zdrojů. Na konci září se pekingské politické vedení překvapivě zavázalo drasticky omezit emise CO2 a uhlíkové neutrality dosáhnout jen 10 let po Evropě a USA.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru