Daňový balíček, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna, jednoznačně zvýhodňuje vysokopříjmovou část populace, zatímco těm s nejnižšími příjmy nepřinese téměř nic. K tomuto závěru dospěla analýza think-tanku IDEA o zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent, zvýšení slevy na poplatníka a zrušení horního limitu pro daňový bonus. O pár týdnů dříve ke stejnému závěru dospěla studie Vysoké školy ekonomické, byť počítala s jinou výší slevy na poplatníka.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

30.11.2020 16:45
Zásadně Vám v této analýze chybí daň ve formě sociální pojištění, kde je situace naprosto opačná. Ano, západní státy mají progresivní zdanění, ale mají též důchodové pojistné, které je zásluhové nebo dokonce individuální, a obvykle v nižší sazbě než v ČR. Takže se nebavme pouze o rovném zdanění 15% v absolutní hodnotě, ale též o rovném zdanění v rámci pojistného/důchodu v absolutní hodnotě , kde poplatníci s vyšším příjmem dávají do sytému důchodovou daň, která je při stejné % sazbě hodnotově zásadně vyšší vůči poplatníkům s nízkým příjmem, než kterou čerpají - v důsledku "nivelizovaného" stropu důchodového systému. Z tohoto pohledu je sazba a koheze dostatečná, resp. možná až za úrovní, která by odpovídala optimu mezi kohezí společnosti a motivací jedince zvyšovat aktivitu na úkor hodnoty/ceny volného času.
Honza 30.11.2020 08:40
1. Progresivní daňový systém má většina zemí proto, že těch, kterých se vyšší zdanění týká, je typicky menšina. 2. Místo toho, aby se polici dívai na daňový systém s nadhledem, pořád jenom řeší, komu co přinese oproti stávajícímu stavu. Nemá to žádnou logiku.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru