Daňový balíček, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna, jednoznačně zvýhodňuje vysokopříjmovou část populace, zatímco těm s nejnižšími příjmy nepřinese téměř nic. K tomuto závěru dospěla analýza think-tanku IDEA o zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent, zvýšení slevy na poplatníka a zrušení horního limitu pro daňový bonus. O pár týdnů dříve ke stejnému závěru dospěla studie Vysoké školy ekonomické, byť počítala s jinou výší slevy na poplatníka.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

30.11.2020 16:45
Zásadně Vám v této analýze chybí daň ve formě sociální pojištění, kde je situace naprosto opačná. Ano, západní státy mají progresivní zdanění, ale mají též důchodové pojistné, které je zásluhové nebo dokonce individuální, a obvykle v nižší sazbě než v ČR. Takže se nebavme pouze o rovném zdanění 15% v absolutní hodnotě, ale též o rovném zdanění v rámci pojistného/důchodu v absolutní hodnotě , kde poplatníci s vyšším příjmem dávají do sytému důchodovou daň, která je při stejné % sazbě hodnotově zásadně vyšší vůči poplatníkům s nízkým příjmem, než kterou čerpají - v důsledku "nivelizovaného" stropu důchodového systému. Z tohoto pohledu je sazba a koheze dostatečná, resp. možná až za úrovní, která by odpovídala optimu mezi kohezí společnosti a motivací jedince zvyšovat aktivitu na úkor hodnoty/ceny volného času.
Honza 30.11.2020 08:40
1. Progresivní daňový systém má většina zemí proto, že těch, kterých se vyšší zdanění týká, je typicky menšina. 2. Místo toho, aby se polici dívai na daňový systém s nadhledem, pořád jenom řeší, komu co přinese oproti stávajícímu stavu. Nemá to žádnou logiku.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru