Schrödingerova kočka je legendární myšlenkový experiment z oblasti kvantové mechaniky. Zjednodušeně řečeno: když kvantovou mechaniku aplikujeme na kočku zavřenou v krabici, může být kočka za určitý čas zároveň živá a mrtvá. Který z těchto stavů platí, se dozvíme jedině, když krabici otevřeme. V Česku nyní princip Schrödingerovy kočky věrně kopíruje Blatného PES. Protiepidemický systém zároveň platí a neplatí. Jak to je, se dozvíme až v neděli, kdy nám vláda slavně vyjeví, jestli se podle něj bude řídit.

Je to celé dokonalá ukázka nahodilosti, se kterou Babišův kabinet přistupuje k covidové epidemii. Po půl roce konečně vznikla tabulka s bodovým ohodnocením situace a tomu odpovídajícími restrikcemi. V pondělí se podle tabulky mělo Česko přesunout do stupně tři, což znamená otevření obchodů. Ministr Blatný to v zásadě potvrdil výrokem "rozvolníme, uvidíme". Jenže teď se začali kroutit jak vicepremiér Hamáček, tak premiér Babiš. A říkají, že by byli opatrní. A že PES je jen z chovné stanice ministerstva zdravotnictví, vláda o něm ani nejednala. Takže nevíme zase nic. Je pátek a obchodníci netuší, jestli budou moci v pondělí otevřít, nebo ne.

Dá se rozumět tomu, že Babiš je opatrný. Česko jeho vinou v počtu mrtvých předehnalo už i Švédsko, které vydával za odstrašující příklad. Kdyby covid opět nabral na síle, dalo by to jeho upadající popularitě další, možná už smrtelnou ránu. Ale v žádném případě to neomlouvá neschopnost srozumitelně komunikovat. Opravdu je nutné, aby vláda udržovala statisíce obchodníků v napětí do posledních minut? Jak to bude v pondělí, se přece klidně mohlo rozhodnout podle tabulky PES už ve čtvrtek nebo v pátek. Opravdu si Babiš, který se tak rád chlubí, že rozumí byznysu, myslí, že otevřít krám je tak prosté jako otočit klíčem v zámku, takže může o statisících lidských osudů rozhodovat doslova za pět minut dvanáct?

Příměr se Schrödingerovou kočkou je vlastně nepřesný. U ní stav jasný není, ale Blatného PES už jednoznačně chcípl. Pravidla, která jsou zpochybněna, jsou k ničemu. Babišova vláda si tak opět může říct společně s Viktorem Černomyrdinem: Chtěli jsme fungovat srozumitelně a dopadlo to jako vždycky.

Související

Komentáře ke článku

Honza 27.11.2020 13:48
Nelze vytvořit systém, který bude pamatovat na všechny možné sitace. A složitost šíření a dopadu čínského viru nikdy nemůže popsat jediné číslo. Mělo by být vždy jen jakýmsi zjednodušeným ukazatelem pro veřejnost. Malé obchody měly být otevřeny již dávno. Významná část populace už má poměrně silnou imunitu.
Tomáš Válek 27.11.2020 09:49
Ten PES byl od začátku nedodělaný. Nebylo řečeno, jestli se opatření aplikují podle okresů, krajů či celé ČR (nechápu, proč to od začátku negranulují, když čísla mají). Taky nebyl dán jasný mechanismus, bylo jen řečeno, že po 7 dnech v nižší zóně se zvolňuje a po třech dnech ve vyšší zostřuje, ale přesný mechanismus, tedy že například po 7 celých dnech (nebo 7 v průměru nebo cokoli) je za dva dny obrat (nebo za 72 hodin nebo cokoliv...) a zase analogicky po třech dnech ve vyšší je za dva dny obrat atd. Prostě to jako vždy hodili do placu a novináři a lidi, poperte se...
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru