Ti, kteří prodají cenné papíry za více než 20 milionů korun, by měli zaplatit daň z výdělku (z rozdílu mezi kupní a prodejní cenou a výdaje na nákup a prodej), a to bez ohledu na to, jak dlouho akcie drží. Dosud platí, že kdo si počká tři roky, od zdanění je osvobozen. Piráti, kteří tuto novou daň prosadili do daňového balíčku, v podstatě zahájili revoluci v oblasti zdanění majetku. Jinak by na jejich návrh loni v září, kdy jej poprvé představili veřejnosti, asi nereagoval Miroslav Kalousek, exministr financí a tehdejší šéf TOP 09, slovy: "Pokládám to za levicovou úchylku a nebezpečné vyhánění úspěšných lidí ze země tam, kde se k nim takhle nechovají."
Když se ovšem podíváme na mapu nízkých daní z kapitálu, tak kromě nižší kapitálové daně nabízí v Evropě jen Belgie, Lucembursko, Švýcarsko, Slovinsko a Řecko. Zdanění kapitálu je běžnou součástí daňových soustav většiny evropských zemí. Ostatně stejně jako zdanění majetku, příjmů z práce i investic.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru
Komentáře ke článku