Jedno slovo, které asi nejlépe vystihuje situaci okolo koronaviru pro podnikatele, je nejistota. Firmy nevěděly a stále často ani nevědí, jak moc je opatření proti šíření covidu-19 zasáhne, jak dlouho tu s námi virus bude a zda vláda nepřistoupí k dalšímu omezení podnikání. Nejistota je něco, co podnikatelskému prostředí neprospívá nikde na světě. Ať už se týká legislativy, ekonomické situace nebo pandemie koronaviru. I z našich šetření nicméně vyplývá, že poměrně velké procento firem krizi v první polovině roku zvládlo díky vlastním úsporám. Je to doklad toho, že podnikatelé jsou v tuzemsku velmi zodpovědní a myslí na zadní kolečka. Zda by to stačilo pro případné další výrazné omezení ekonomiky, si netroufám odhadovat a poslední, co si přeji, je to, aby to vláda pokoušela. Byť by ji k tomu vedli závažné epidemiologické důvody. Právě mimořádná opatření spojená s koronavirem vnímá podle posledního šetření Hospodářské komory jako největší riziko pro podnikání v příštím roce přes 70 % firem.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru