Více než měsíc z hradních kuloárů kolují zvěsti, že Miloš Zeman by přece jenom ještě mohl přerušit svůj lánský piknik a pořádně promluvit do politiky. V pátek jeho možný plán popsali kolegové ze Seznam Zpráv. Komunisté, hledající po letech vedle Andreje Babiše cokoliv, čím by mohli zlákat ztracené voliče, vládě nepodpoří státní rozpočet a de facto tak Babiše odstaví od moci. Tím se otevře příležitost pro Zemana − po sedmi letech od jmenování vlády Jiřího Rusnoka − opět si narýsovat kabinet podle svého gusta.

Premiérem by v něm mohl být třeba šéf ČEZ Daniel Beneš, který by si tak pohlídal i Zemanem sledovanou dostavbu Dukovan. Nebo by druhou šanci ucházet se o důvěru sněmovny dostal Rusnok. Babiš by tak získal čas dát po pandemii svou PR mašinerii dohromady, konečně by platila jeho slova, že o ničem nerozhoduje, to odborníci. Předseda KSČM Vojtěch Filip by zase ukázal, že po letech schůzování v něm pořád ještě zbylo i trochu toho komunistického rebelantství. A dohled na další možný jaderný tendr, Temelín, o němž říká, že ho samozřejmě zajímá, protože ho má doma "za zády", by také nebyl od věci. Všeho by Zeman dosáhl pod zástěrkou: národ je v krizi a jediný, kdo mu může pomoci, je vláda odborníků.

Plán má však podstatnou trhlinu v tom, že při naprosté nepředvídatelnosti pandemie by pod Zemanovou záštitou spíš než úřednická vznikala opět vláda sebevrahů. A jen těžko by třeba zrovna Beneš chtěl opustit ČEZ a vydat se do nejistého dobrodružství na deset měsíců zachraňovat republiku, notabene s Babišem, s nímž se nijak zvlášť nemusí. Zrovna tak Rusnok sotva pustí mandát guvernéra ČNB a podruhé vstoupí do stejné řeky. Zemanova vláda by navíc nepomohla ani možná zprvu spokojenému Babišovi s Filipem − ve výsledku by oba platili za poražené, kteří krizi prostě nezvládli, a tak to zabalili. Jediným vítězem by byl už prakticky neviditelný pán z Lán. Oslabily by ČSSD i KSČM. A Babiš by si tak mohl být jistý, že po příštích volbách se už proti němu spojí opravdu všichni.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru