Superprodloužený víkend se konat nebude. Vláda odmítla požadavek odborů, aby v zájmu omezení šíření koronaviru vyhlásila na pátek a pondělí dny pracovního klidu. Odboráři předpokládali, že vzhledem k tomu, že příští úterý je státní svátek, vznikne pětidenní volno, jakýsi malý lockdown, což by mohlo nemocnicím významně ulehčit. Vláda Andreje Babiše ale řekla ne. A opět ji za to pochválit nelze.

Tvrzení premiéra, že vláda volno nařídit nemůže, protože na to nemá legislativní rámec, je dalším příspěvkem do katalogu alibismu. V krizovém zákoně se píše, že vláda může omezit právo provozovat podnikatelskou činnost, která by ohrožovala prováděná krizová opatření, popřípadě znemožňovala jejich provádění. Kabinet s odkazem na tenhle paragraf uzavřel velkou část ekonomiky − maloobchod, sportoviště, služby, školy, kulturu. Proč by nemohl zavřít, v zájmu rychlejšího vyřešení problému koronaviru, i zbytek? Skutečný důvod, proč to vláda neudělala, je zřejmý. O kompenzace by se přihlásily tisíce firem. A měly by pravdu, protože stát by jim měl ztráty přiměřeně vynahradit. Tím spíš, že současnou katastrofu způsobila kombinací neschopnosti, alibismu a cynického předvolebního kalkulu sama vláda. Jenže Babiš už na kompenzace nemá peníze, neb jede v kalkulu vesele dál: místo aby dělal vše pro zastavení koronaviru, pošle desítky miliard na další uplácení voličů skrze snižování daní. Cynismus na druhou.

Nedejme se obalamutit. Když jde o návrh na pětidenní minilockdown, nestojí proti sobě odbory a zaměstnavatelé. Problémem je vláda. Ta nyní stojí proti všem a všemu, včetně zdravého rozumu, na který se tak ráda odvolává. Celé to je jen další kapitola trudného příběhu, ve kterém nás vláda ANO a ČSSD za stálého míchání cynismu s alibismem a prospěchářstvím přivedla do situace, kdy se už neřeší jen testy, léky a kapacita nemocnic. Ale i kapacita krematorií.

Související

Komentáře ke článku

Michal Kuna 10.11.2020 09:23
@Honza: Naprosty souhlas. Jen to nocni vychazeni a zakaz prodeje o nedelich bych zrusil hned - prinos k regulaci sireni je podle mne sporny az negativni. To, ze to zavedli vsude okolo, neni validni argument. Nemusime nasledovat kazdou vymyslenost okolnich statu.
Honza 10.11.2020 07:31
Budu stručný. Vláda virus absolutně nezvládla. Babiš ukázal, jak slabým je premiérem. Kvůli volbám a neschopnosti vlády čísla extrémně rychle narostla. Ale teď můžeme situace využít. Zjevně jsme se dostali do fáze, kdy začíná fungovat kolektivní imunita. Bylo by nešťastné teď do šíření zbytečně zasahovat. Stačí ponechat základní opatření, jako je shlukování velkého počtu osob, roušky ve vnitřních prostorách a pravidelné antigenní testy v sociálních službách a ohrožených kategoriích. Ty testy pak může příští rok nahradit vakcína. Když si čtu příspěvky lidí a poslouchám jejich názory, je mi smutno z toho, jak málo lidí umí komplexně vyhodnotit situaci. V populaci je teď velký počet lidí s protilátkama (odhadem 1-2 miliony), ale i většina ostatních už se s virem opakovaně setkala a v drtivé většině případů jejich imunitní systém bez problémů zafungoval a protilátky vytvářet nepotřeboval. Společnost si postupně vytváří imunitu úplně stejně jako s mnoha jinými viry. Neznamená to, že můžeme zrušit všechna opatření. Ani protilátky nemusí ochránit člověka před vysokou dávkou viru.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru