První vystoupení nového ministra zdravotnictví bylo klidné a strukturované. To je po zmatených výlevech Andreje Babiše, že "ti, kdo měli přijít, nepřišli", a legračním vymlouvání Romana Prymuly, že byl, tedy vlastně nebyl v restauraci, nesporně plus. Jenže vystoupení Jana Blatného bylo současně i nicneříkající. A to je v nynější situaci minimálně na povytažené obočí.

Blatný odmítl byť i jen naznačit odpovědi na klíčové otázky, které zajímají veřejnost. Tedy jestli bude zaveden tvrdý lockdown izraelského typu, co bude se zavřenými školami, jak si představuje spolupráci se svým dominantním předchůdcem Prymulou. Je sice pravda, že dětský hematolog je ve funkci jen chvíli, nemá zkušenosti s politikou a jako takový by standardně zasloužil pár dní hájení. Jenže ve standardní situaci bohužel nejsme − denně umírá na covid přes sto lidí a blíží se překročení kapacity nemocnic, tedy "mrazáky s mrtvými na ulicích", jak to drsně popsal vicepremiér Hamáček. Potřebujeme, aby nový ministr jednal hned.

Zatím od něj víme jen obecnosti. Chce rozhodnutí zakládat na datech, stavět na transparentnosti, sdílet informace. A s veřejností komunikovat jemně − slovo "přitvrdíme" od něj prý neuslyšíme. To nezní zle. Jedna část vyjádření je přesto varující. "Je třeba změnit atmosféru ve společnosti. Změnit strach v respekt, protože strach paralyzuje, a co hůř, rozděluje," uvedl Blatný. Naznačuje to nepochopení situace. Problémem není strach. Kdyby byl, tak by řada lidí zavedená opatření neignorovala. Problém je v tom, že lidé nedůvěřují vládě. Doufejme, že tuhle část projevu napsali novému ministrovi v marketingové dílně hnutí ANO a on sám bude jednat zorientovaně a zapracuje hlavně na komunikaci a důvěře veřejnosti.

Abychom končili pozitivně, minimálně jedna Blatného věta je nadějná: "Když něco řeknu v pátek a v pondělí to změním, tak mi nebude nikdo věřit." Přejme mu, ať v tomto směru opravdu na pana premiéra a na svého předchůdce ve funkci nenavazuje. Je to nejen v zájmu jeho, ale celé země.

Související
Související

Komentáře ke článku

Adam Hasák 30.10.2020 09:19
Pane Honzejku, jsem Vašim velkým příznivcem. Ale tady jste vyklouzl ze své obvyklé role trefného glosátora do role, omlouvám se, bulvárního novináře. Vyčítíte, že "Blatný odmítl byť i jen naznačit odpovědi na klíčové otázky, které zajímají veřejnost. Tedy jestli bude zaveden tvrdý lockdown izraelského typu, co bude se zavřenými školami..." Jak může ministr, který je ve funkci snad jen pár minut, a nestačil se pochopitelně seznámit s daty, čísly a podklady, naznačovat odpovědi na tak zásadní otázky? To ho nutíte do Vámi kritizované role Babiše nebo Prymuly, kteří něco plácnou a pak je to jinak. Nový ministr očividně nechce plácat. Chce se rozhodnout na základě pečlivé úvahy a za svým rozhodnutí si pak stát. Proto bych v tomto případě přístup pana Blatného rozhodně nekritizoval, ale naopak chválil.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru