V evropských koronavirových statistikách patří Česko k nejhorším, kapacita zdravotnického systému se blíží jeho limitům. Za této situace vláda Andreje Babiše už podruhé za krátkou dobu střídá ministra zdravotnictví. Romana Prymulu, kterému zlomilo vaz noční jednání v jinak zavřené restauraci, včera vystřídal Jan Blatný. Brněnský pediatr a odborník na poruchy srážlivosti krve o svých dalších krocích zatím mluví jen opatrně. Chce ale přispět ke změně vnímání situace a nálady ve společnosti. Strach z viru, který lidi paralyzuje a rozděluje, je potřeba přeměnit v respekt, řekl. Slíbil také, že veškerá rozhodnutí bude dělat na základě dat. Ta plánuje srozumitelnou formou sdílet s veřejností, politiky i odborníky. Z mých úst neuslyšíte slovo "přitvrdit". To není hezké slovo. Společně se musíme snažit tuto zemi ochránit. Podle vědců z Centra pro modelovaní biologických a společenských procesů je přitom potřeba přistoupit k takzvanému lockdownu, pokud se má vývoj epidemie zlepšit do Vánoc.

Více čtěte v rubrikách Události a Názory

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru