Koronavirový rok přinesl jedno velké překvapení. Hypotéky. Letošní rok vypadá na rekord všech dob v objemech hypotečních úvěrů. My Češi jsme se rozhodli, že v koronavirovém roce se postaráme o svoje bydlení a potažmo také o svoje investice a zajištění na stáří.

Dobře tak pro ty, kdo se nehledě na nejistoty kolem nás rozhodli, že si zajistí nebo vylepší svoje vlastní bydlení. Věřím, že pro všechny nebo alespoň pro velkou většinu. Hypotéka je totiž dobrý sluha, ale zlý pán. Pokud to tedy jsou a byly hypotéky promyšlené a dobře naplánované, tak jenom dobře. Banky tady hrají důležitou poradenskou roli a na rozdíl od mnoha jiných "hráčů" na trhu nepustí svoje klienty do nesmyslného zadlužení.

Banky mají teď za sebou a ještě před sebou zlý rok. Jejich výnosy a zisky jsou na polovině loňského roku. Dobře jim tak, těm pijavicím? Co sajou naši krev? Je to naopak. Banky a peníze jsou krví ekonomiky. Když budou slabé a s malými zisky a nebudou dobře kapitalizované, nebudou moct poskytovat úvěry domácnostem a podnikům tak, jak je potřeba a podle poptávky. Takže ten boom hypoték je pro banky štěstí v neštěstí. Hypotéky jsou pro banky nejvýnosnější obchod. Tento rok, přestože z hlediska výsledovky nedopadnou banky dobře, přinesl a ještě přinese neuvěřitelný rok v hypotečních obchodech, což je dobře pro všechny. Banky, domácnosti i stát. Win, win, win.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru