Bez kontrol a papírování, jeden odvod, těmito slovy stránky ministerstva financí propagovaly zavedení paušální platby, kdy podnikatel odvede v jedné splátce sociální a zdravotní pojištění i daň. Po dlouhých diskusích, kolik má vlastně podnikatel odvádět, aby vůbec byl ochotný na něco takového přistoupit a současně aby stát tak úplně nekrvácel, finance dospěly k měsíční částce ve výši 5469 korun. Podnikatel mohl přistoupit k této formě zdanění ve chvíli, kdy jeho příjem z podnikání nepřesáhl 800 tisíc korun.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Petr Carvan 22.10.2020 11:59
V článcích k paušální dani chybí jedna podstatná informace a to, že ji budou moci využít pouze podnikatelé, kteří kromě příjmů z podnikají nemají žádné jiné příjmy. Tedy paušální daň nebude moci využít podnikatel, který má zároveň příjmy např. z pronájmu nemovitosti nebo má příjmy ze závislé činnosti a to i kdyby to byly příjmy relativně malé - např. příjem, který dostává jako člen výboru společenství vlastníků apod. Ta nevyváženost a nerovnost tedy bude i mezi podnikajícími osobami s relativně podobnými příjmy a jen díky tomu, že jeden pouze podniká a druhý myslel na zadní kolečka a na důchod se navíc zajistil koupí investiční nemovitosti. Ten první tak zaplatí ročně o desetitiíce na odvodech méně než ten druhý, který byl zodpovědnější. Největší paradox je ale v tom, že podle výše odvodů se počítá budoucí důchod, který bude u prvního podnikatele nižší, u druhého, který odváděl do státního více naopak vyšší. Právě ten druhý ale díky své investici do nemovitosti možná ten vyšší státní důchod ani tak moc potřebovat nebude.
Lubomir Kapana 22.10.2020 09:59
Limit byl zvýšen na 1.000.000Kc.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru