Tuzemská ekonomika čelí důsledkům druhé vlny pandemie koronaviru. Původní předpoklady, že po letním oživení si HDP udrží solidní mezičtvrtletní výkon i v závěru roku, jsou nyní revidovány dolů. Druhá vlna nákazy se projeví jak skrze konkrétní omezení, jež vláda zavádí ve snaze dostat situaci pod kontrolu, tak přes dopad na celkovou náladu spotřebitelů a firem.

Vše vede ke spekulacím na možnost změkčení politiky ČNB. Ze samotné centrální banky však přicházejí smíšené signály. Bankovní rada na zářijovém zasedání zachovala jednomyslnost, co se týče ponechání měnových nástrojů beze změny. Debata ale byla barvitá s tím, jak druhá vlna pandemie vnáší výraznou nejistotu. Zatím jen menšina bankovní rady konstatuje, že roste pravděpodobnost dalšího uvolnění měnové politiky včetně použití nekonvenčních nástrojů. I z čerstvých výroků z vedení ČNB plyne převažující nechuť k nestandardním krokům, jakými by mohly být záporné úrokové sazby, nákupy aktiv do portfolia centrální banky anebo znovuzavedení kurzového závazku.

Proti kurzovému závazku hovoří skutečnost, že koruna v reakci na nejistoty spojené s koronavirem oslabila sama, bez potřeby zásahu centrální banky. Stejně tak situace v bankovním sektoru nevolá po tom, aby ČNB spustila nákupy aktiv. Meziroční inflace setrvává nad třemi procenty, jádrová inflace je na historickém rekordu. To podlamuje chuť jít s úroky do záporného teritoria. V rámci bankovní rady zřejmě panuje rezervovanost i v otázce, zda snížit hlavní úrok k nule. Centrální bankéři zdůrazňují, že na rozdíl od roku 2013, kdy česká ekonomika čelila riziku deflace, je zde rozdíl nejen v podobě vysoké inflace a slabší koruny. Odlišné je také nastavení rozpočtové politiky, která nyní poskytuje ekonomice výrazný prorůstový impulz.

Chuť dále uvolnit měnovou politiku není velká. Jestliže na jaře ČNB mohla úroky snižovat z poměrně vysoké úrovně s očekáváním, že inflace půjde i tak dolů, tak nyní jsou již úroky velmi nízko, zatímco domácí cenové tlaky zůstávají překvapivě silné. Zdá se, že pokud vezme do svých rukou otěže podpory ekonomiky rozpočtová politika, tak ČNB ráda ponechá svou měnovou politiku, která je i tak již velmi uvolněná, beze změny ještě po dlouhou dobu.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru