Lůžek v nemocnicích bude kvůli stoupajícímu počtu pacientů s covidem-19 potřeba o pět tisíc více, z nich 700 s plicními ventilátory. Nemocnice mají omezit zbytnou péči, co nejdříve pacienty propouštět a vyhradit další lůžka při zachování akutní péče. Vyplývá to ze zprávy národního koordinátora intenzivní péče Vladimíra Černého k datům dispečinku intenzivní péče, které zveřejňuje Ústav zdravotnických informací a statistiky. Z některých prediktivních modelů vyplývá, že současné kapacity by mohly být bez posílení vyčerpány už na konci října. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v úterý v projevu řekl, že třeba bude až 10 tisíc lůžek pro pacienty s covidem-19 pro urgentní a neodkladnou péči.

"V současnosti každá nemocnice připravuje nouzové kapacity lůžek, což jsou lůžka z oddělení, která by se v okamžiku potřeby a vyčerpání existující kapacity využila pro poskytování péče o pacienty s covidem-19," uvedl Černý, který je zároveň předsedou odborné České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně zaměřené na intenzivní medicínu.

Podle dat, která sledují dostupné kapacity, je v Česku k dispozici zhruba 31 procent z 23 201 lůžek s kyslíkem a 24 procent lůžek na anesteziologicko-resuscitačních odděleních a jednotkách intenzivní péče. Kromě lidí s vážným průběhem covidu-19 tam ale běžně směřují i lidé po úrazech nebo s jinými vážnými zdravotními komplikacemi. Aktuálně volných je zhruba 48 procent z 1837 plicních ventilátorů, 72 procent z 316 přístrojů pro nahrazení funkce ledvin CRRT a 84 procent ze 73 přístrojů ECMO, které zajišťují mimotělní okysličování krve.

"Ke dnešnímu dni (čtvrtek) je stav lůžkových i přístrojových kapacit celkově dostačující ke zvládnutí aktuálního počtu pacientů s covidem-19 vyžadujících hospitalizaci, jakkoliv existují mezikrajové rozdíly," uvedl dále Černý. Podle něj se v Praze, Středočeském a Olomouckém kraji systém dostává k hranici pod 20 procent běžně dostupné kapacity.

Nemocnice tak mají podle koordinátora přijímat jen pacienty, kteří potřebují intenzivní a neodkladnou péči, nemocné mají co nejdříve propouštět do domácího ošetřování. Nutné je podle Černého také překládat nemocné, kteří vyžadují převážně sociální, nikoliv nemocniční péči. Zároveň mají nemocnice připravovat další lůžka pro pacienty s covidem.

Od pondělí 19. října by podle jeho zprávy měl také fungovat k současnému dispečinku intenzivní péče také dispečink lůžkové kapacity, který by umožnil řídit distribuci pacientů při vyčerpání možností jednotlivých krajů.

"Připravují se rovněž takzvané nouzové kapacity, které by byly využity při nutnosti přechodu zdravotnického systému na režim 'hromadné postižení osob'," píše se v dokumentu. Podle čtvrtečního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) začnou tyto kapacity vznikat už o víkendu. V areálu výstaviště v pražských Letňanech by měla za pomoci armády vzniknout polní nemocnice s 500 lůžky. Celkem se jich v Česku plánuje 4000.

Až čtyři tisíce zdravotnických lůžek může státu dodat výrobce Linet. První část by mohla být k dispozici už v příštím týdnu, řekl pro ČTK ředitel Linetu Tomáš Kolář. O plánovaném nákupu 3000 postelí a 1000 lůžek pro pacienty v těžkém stavu informoval novináře premiér. 

Zakázka, na niž vláda zaslala Linetu poptávku ve středu večer, podle ředitele dostane přednost před některými jinými dodávkami. I výroba se bude více soustředit na nyní potřebné typy lůžek. Společnost musí lůžka pro stát teprve vyrobit, většinu v Želevčicích na Kladensku a možná využije i výrobní kapacity v Německu. "Musíme zmobilizovat naše dodavatele," uvedl Kolář.

Společnost je dle vedení připravena dodat zakázku s velkou slevou, její hodnotu ale neupřesnila.

Premiér Babiš ve čtvrtek před odletem do Bruselu novinářům také řekl, že kvůli očekávanému zvýšení počtu nemocných kontaktoval i lázeňská zařízení a hovořil "s bavorskou stranou". 

I když má stát ústní přísliby případné pomoci od sousedních zemí, pokud by nemocných bylo příliš mnoho, vláda podle Babiše dělá vše pro to, aby si Česko vystačilo samo. "Všude nákaza stoupá, my máme ústní přísliby. Nespoléháme se na to a děláme vše, abychom to zvládli doma," uvedl.

Bavorský premiér Markus Söder po čtvrtečním zasedání svého kabinetu v Mnichově podle agentury DPA mimo jiné potvrdil, že Bavorsko na žádost Česka vyjádřilo ochotu přijmout pacienty s koronavirem ve vážném stavu. V Bavorsku je podle něj vytíženost kapacit na jednotkách intenzivní péče vyšší než 40 procent.