Druhý říjnový víkend se vyznačoval nebývalou mírou vyhrožování politiků obyvatelstvu. Viditelně je k tomu přiměla rostoucí čísla počtu nakažených a výhrůžkami chtěli přinutit obyvatele, aby brali situaci vážně. Protože jinak začnou umírat lidé v masovém měřítku. Přesněji, jak se "chlapsky" vyjádřil pro Novinky.cz vicepremiér, ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD), který se zase chvíli i s červeným svetrem ocitl stranou, "pokud to neuděláme, budou v ulicích mrazáky na mrtvoly".

Jsou to ale stejní politici, kteří si neuvědomují, že je tady velká skupina obyvatel, která realitu pandemie vnímá i prožívá každý den, každou vteřinu svého bytí. Podle makroekonomů ztrácí ekonomika s lockdownem 4,5 miliardy korun denně. Lidé, kteří pracují v postižených sektorech a kteří byli rádi, že přežili jaro, vědí, že zavřený podzim už ekonomicky nepřežijí. Ti, kteří jsou sami a není jich málo, se zase obávají, že nařízený home office a zákaz volnočasových aktivit, tedy dohromady 24hodinovou izolaci, nemusí přežít vůbec. Výběr mezi alkoholem, xanaxem a provazem nepatří k těm dobrým. Příbuzní těch, kteří se stali vězni zařízení sociální péče, každý den prožívají schrödingerovský moment, protože neví, jestli když zavolají, budou jejich blízcí živí/mrtví a zda je po týdnech či spíše měsících odcizení vůbec poznají. Samoživitelé, kteří nemají příbuzné, se hrozí toho, že v případě nemoci přijdou o potomka a budou těžkopádnému českému sociálnímu systému dlouho vysvětlovat, že ho chtějí zpátky a dokážou se o něj postarat, přestože kvůli covidu či opatřením proti němu přišli o práci i o zázemí. Mladí, kteří jsou podle starých politiků nezodpovědní, se ocitají mimo své sociální sítě a v domácím prostředí často čelí nebývalé míře vlastní frustrace i agresi rodičů. Mají šanci se stát generací psychicky deprivovaných se všemi dlouhodobými důsledky na zdravotní systém.

Nic z toho není argumentem proti ochraně těch, kteří by přišli o život při pandemii. Není ale nutné situaci zhoršovat výhrůžkami lidem, za jejichž životy nesou politici odpovědnost, byť se k ní raději nehlásí.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru