Nástup pandemie koronaviru a s ní související propad ekonomiky prohloubily rozdíly v odměňování žen a mužů v Česku, potvrdila studie Sociologického ústavu Akademie věd. Kupodivu důvodem není samotný covid-19, který naopak i v České republice víc − ze 70 procent − "kosí" muže než ženy a pro slabší pohlaví se stává zabijákem až ve věku nad 85 let, jak ukazují data ministerstva zdravotnictví. Přesto, použijeme-li terminologii varování na krabičkách cigaret, koronavirus škodí zdraví především ženám, byť v přeneseném smyslu.

Jsou to právě ženy, které se musely vzdát zaměstnání a začaly vyučovat děti, jimž kvůli pandemii zavřely školy. Jsou to také převážně ženy, které pracují ve službách, jichž se omezení týkají nejvíce. A jsou to také ženy, které mají dlouhodobě výrazně nižší mzdy, zatímco náklady doba koronavirová nijak výrazně nezměnila.

Ze všech průzkumů vyplývá, že Česká republika patří k zemím, kde je současně jedna z nejvyšších zaměstnaností žen, ale kde jsou současně ženy odměňovány podstatně hůř než muži. A nejde o problém legislativy, která jakoukoliv diskriminaci zakazuje, ale o problém praxe, kdy ženy pracují v hůře placených zaměstnáních, kdy jsou současně zaměstnankyněmi, matkami, manželkami i domácími uklízečkami. Dlouhá rodičovská dovolená ženám rovněž neprospívá − podle mnoha vědců je hlavní příčinou výrazného poklesu mezd u žen kolem třiceti let věku.

Experti tvrdí, že by situaci vylepšily částečné úvazky, které jsou stále v Česku takřka nedostupné. Nicméně absolutně nikdo ještě nenavrhnul speciální program, který by srovnal koronavirové podmínky práce a mzdy žen a mužů. Protože kdyby se kdokoliv o něco podobného pokusil, byl by překvapený. Nejen samotným rozdílem odměňování práce žen a mužů v době covidu. Ale možná by jej překvapil i rozdíl toho, co všechno se dá zvládnout z domova. Navíc často zadarmo, alespoň z pohledu žen, které za to nemají absolutně nic.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru