Situace ohledně covidu-19 je znepokojující. V úterý přibylo 61 vážných případů, počet aktuálních hospitalizovaných i vážných případů se nám zdvojnásobuje každých 13 dnů. Jaký je náš výhled do dalších dnů?

Dobře víme, že postup pandemie můžeme zpomalit třemi způsoby − zmenšením počtu sociálních kontaktů, snížením jejich intenzity a včasnou izolací významných kontaktů nakažených. Jelikož vláda, navzdory slibu premiéra Babiše (např. na tiskové konferenci 7. května t.r.), dostatečné kapacity k dohledávání kontaktů nevybudovala, třetí možnost − tedy trasování, přes veškerou momentální pomoc soukromého sektoru, nemá v této chvíli šanci na úspěch. Podíl pozitivních testů dosahuje téměř 25 procent, počet pozitivních, kteří nejdou na test, je příliš velký. I kdybychom vytrasovali všechny pozitivně otestované, zbudou nám v populaci desetitisíce nezachycených nakažených, které nemáme jak trasovat, protože o nich jednoduše nevíme.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Jakub Čechura 09.10.2020 14:27
Marek Jasanský 09.10.2020 11:59 Paradoxem ovšem je, že ti, kteří roušky (dle Vašeho dělení, se kterým ale více méně souhlasím) odmítají a mají nejvíce ohroženy příjmy, by za ně naopak měli nejvíce lobovat a prosazovat je. Protože další zpřísňování karanténních opatření, které je způsobené i nenošením roušek, na ně dopadne nejtvrději. Pomyslně si tak sami pod sebou podřezávají větev a ještě se při tom ostatním vysmívají. To na dnešním stavu nechápu.
Josef Veselka 09.10.2020 12:49
Vážení pánové, je to jeden z nejlepších textů na téma covid. Díky za něj! Každý den ráno a odpoledne sedím s kolegy a děláme důležitá rozhodnutí týkající se budoucnosti některých složitých pacientů. Nikdy by nás nenapadlo brát si k nim zubaře nebo třeba epidemiologa. Medicína je dána expertízou a zkušeností, to není demokracie ani většinový systém. Někteří, viz první komentář, stále nechápou, že na obzoru je tsunami a my dnes již můžeme odhadnout, kolik mrtvých bude stát nesprávná protiepidemická politika státu v posledním měsíci. Na ni měli vliv nejen politici, ale i ti, kteří prezentují po odborné stránce zcela nepřijatelná stanoviska. Pochybovače prosím, aby nahlédli do odborné literatury a nejlepších medicínských časopisů. Pokud byste těm textů nerozuměli, pak se k problematice prosím nevyjadřujte. Ještě jednou gratuluji k velmi zajímavému textu.
Marek Jasanský 09.10.2020 11:59
S článkem z části souhlasím, ale musím se zastat pana Šmuclera. On byl na jaře téměř jedinou protiváhou plošným opatřením. Sám ale celou dobu říká, že je potřeba chránit rizikové skupiny, a zároveň udržel zubní ordinace v chodu bez nějaké výrazné nakaženosti zaměstnanců. Podle mě tu opravdu chybí rozumná diskuze, ale lidé jako Šmucler by měli být její součástí. V diskuzi musí být zastoupeno víc názorů a musí tam být vůle lidí se domluvit. Pak by jistě i Šmucler připustil, že roušky v konkrétních provozech mají význam. Jinak podle mě ta dělicí linie mezi rouškaři a chřipčičkáři je zřejmá. Lidé s jistým zaměstnáním jsou spíše pro roušky, lidi, kteří jsou existenčně ohroženi (podnikatelé, umělci, čím dál více zaměstnanců z první skupiny) jsou ochotni více virus riskovat a obávají se spíš ztráty příjmů než onemocnění. Z toho plyne, jak také píšete, že v případě restrikcí musí být současně oznámené kompenzace dotčený odvětvím - pak se lidé budou spíše řídit epidemiologickými doporučeními.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru