Letošní Valné shromáždění OSN se zdálo ještě méně přitažlivé než obvykle, protože se odehrávalo v prázdném sále newyorského sídla Spojených národů. Své rituální projevy nepronášeli hlavy států a premiéři s ohledem na protiepidemiologická opatření na místě, ale prostřednictvím videopřenosu. Jedním z mála, kdo dokázal překvapit, byl generální tajemník komunistické strany a prezident Číny Si Ťin-pching. Nejdůležitější část své řeči věnoval snižování emisí skleníkových plynů a měl k tomu velmi dobrý důvod.
Přestože oficiální propaganda nikdy nepřipustila pochybnosti o oficiálních úspěších, velké hlavy v Pekingu nemohly přehlédnout, že kam se Čína podívá, tam se svou rostoucí asertivitou v zahraničí naráží. Jsou zhruba dva způsoby, jak se s takovým nepohodlím vyrovnat. Buď ještě zvýšit tlak a zkusit přemoci odpor, anebo najít a otevřít vlastní nečekané téma. Právě takový překvapivý krok udělal Si Ťin-pching. Čína, která produkuje největší objem emisí skleníkových plynů, byla až dosud častým terčem kritiky za svou neochotu podniknout kroky, kterými by přispěla k ochraně ovzduší. Když čínský vůdce do New Yorku ohlásil, že jeho země do roku 2030 dosáhne obratu v emisích skleníkových plynů a do roku 2060 se stane uhlíkově neutrální, jeho dvě věty zněly jako koperníkovský obrat. Prezident Si mluvil jménem země s druhou největší ekonomikou na světě, jejíž objem emisí skleníkových plynů se rovná produkci Spojených států, Evropské unie a Indie dohromady. Tyto emise se považují za nejdůležitější příčinu ohřívání zemské atmosféry.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru