Narodil se v Česku, slyšet je tu o něm ale jen výjimečně. Biochemik Martin Jínek žije už od dob studií na střední škole v zahraničí. Jeden z nejúspěšnějších a hojně oceňovaných českých vědců pomáhal čerstvé držitelce Nobelovy ceny Jennifer Doudnaové s objevem technologie na upravování genetické informace známé jako Crispr-Cas9.

Jínek byl členem týmu, který v roce 2012 ve spolupráci s další skupinou kolem věhlasné vědkyně Emmanuelle Charpentierové publikoval v magazínu Science přelomovou studii o tom, jak lze pomocí enzymu Crispr-Cas9 upravovat lidské genomy. Revoluční metoda umožní léčit závažné choroby, jakou je například leukemie. "Jsem přesvědčený, že Jennifer za to dostane Nobelovu cenu," předvídal český kolega před dvěma lety v rozhovoru pro časopis Forbes.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.