Na přechodu Broumov−Mähring už roky nestojí pohraniční budka. Opuštěný prostor, kde dřív němečtí policisté razítkovali pasy, se teď hodí pro docela jiné kontroly. Bavorští zaměstnavatelé nechtějí zažít to co na jaře, kdy byla hranice kvůli šíření nákazy u našeho západního souseda de facto uzavřená. Do potíží se tehdy dostaly firmy a nemocnice v pohraničí, kde působí tisíce Čechů. Nyní je koronavirová situace opačná − počet nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel je v Česku devítinásobně vyšší než v Německu.

V současné době mohou hranice do Bavorska bez povinného testu nebo karantény překračovat až na některé výjimky pouze pendleři a řidiči kamionů. Přesto to v Bavorsku nenechávají náhodě. Pro české pendlery, ale i německé zaměstnance tam zajišťují mobilní stanoviště pro koronavirové testy, aby německým firmám usnadnili jejich testování, a zvýšili tak bezpečnost na pracovištích. Za dobrovolné testy nic neplatí a výsledky mají obdržet do 24 hodin. "V práci jsme dostali rozpis, kde se v okrese Tirschenreuth bude testovací místo nacházet. V Mähringu bylo ve středu, navíc přes něj jezdím domů, tak jsem rád, že mě to moc nezdrží," řekl HN pendler Pavel Procházka, který do Bavorska dojíždí denně od začátku devadesátých let. "Vymysleli to i tak, aby se testovalo na různých místech a v různých časech, takže bych to měl zvládnout, ať už mám ranní nebo odpolední směnu," doplnil. Příznaky nemá, otestovat se ale pro jistotu nechal.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru