Nikdo nemůže pochybovat o tom, že naše současná koronavirová situace se od té jarní zásadně liší a ve většině objektivních ukazatelů je nyní podstatně horší, než byla před půl rokem. Nárůsty nakažených jsou bezprecedentní, podobně počty nemocných i hospitalizovaných. Hlavní město vykazuje komunitní šíření, které se nedaří zásadnějším způsobem zlomit ani po třech týdnech zpřísněných opatření, což znamená, že jejich účinnost nebyla dostatečná. Jsme na rozpacích z toho, jak se z českých premiantů stávají evropští propadlíci. Něco se tedy muselo stát.

Jak zkrotit epidemii

Zjednodušeně platí, že na současnou pandemii jsou k dispozici pouze prostředky, které znali už naši předkové ve středověku, kdy lidstvo nemělo ani ponětí o existenci virů a bakterií. Zkušenost jim ukázala, že nejlepší je z místa výskytu utéct anebo se chránit tím, že s nakaženými nepřijdou do styku.

Morové rány, dnes by se řeklo epidemie, vygenerovaly rovněž speciální morové lékaře, kteří v určité době nosili masku, brýle, a dokonce i impregnované oblečení. Aby se nemuseli pacientů přímo dotýkat, mívali v ruce hůl. Zdá se tedy, že současná, z našeho pohledu technologicky nesmírně vyspělá společnost v tomto ohledu neudělala žádný zásadní pokrok.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Jan Toman 02.10.2020 11:09
Dobrý den pane přednosto. Pěkný článek, díky! - škoda, že se neopakuje častěji, že rouška nemůže zlikvidovat virus. Že to umí jen respirátor. Rouška je tedy jen pomoc pro zmírnění šíření kapének z úst, ale obecně nejúčinnější pomoc. Ale stále jen pomoc. - líbilo by se mi zavést v běžné mluvě označení "čínský virus" po vzoru "španělské chřipky". Ušetřili bychom si dlouhé "koronavirus covid 19". Otázka je, jak dlouho by nám to naši příznivci komunistické Číny dovolili :) Díky a ať se daří.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru