Nikdo nemůže pochybovat o tom, že naše současná koronavirová situace se od té jarní zásadně liší a ve většině objektivních ukazatelů je nyní podstatně horší, než byla před půl rokem. Nárůsty nakažených jsou bezprecedentní, podobně počty nemocných i hospitalizovaných. Hlavní město vykazuje komunitní šíření, které se nedaří zásadnějším způsobem zlomit ani po třech týdnech zpřísněných opatření, což znamená, že jejich účinnost nebyla dostatečná. Jsme na rozpacích z toho, jak se z českých premiantů stávají evropští propadlíci. Něco se tedy muselo stát.

Jak zkrotit epidemii

Zjednodušeně platí, že na současnou pandemii jsou k dispozici pouze prostředky, které znali už naši předkové ve středověku, kdy lidstvo nemělo ani ponětí o existenci virů a bakterií. Zkušenost jim ukázala, že nejlepší je z místa výskytu utéct anebo se chránit tím, že s nakaženými nepřijdou do styku.

Morové rány, dnes by se řeklo epidemie, vygenerovaly rovněž speciální morové lékaře, kteří v určité době nosili masku, brýle, a dokonce i impregnované oblečení. Aby se nemuseli pacientů přímo dotýkat, mívali v ruce hůl. Zdá se tedy, že současná, z našeho pohledu technologicky nesmírně vyspělá společnost v tomto ohledu neudělala žádný zásadní pokrok.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Jan Toman 02.10.2020 11:09
Dobrý den pane přednosto. Pěkný článek, díky! - škoda, že se neopakuje častěji, že rouška nemůže zlikvidovat virus. Že to umí jen respirátor. Rouška je tedy jen pomoc pro zmírnění šíření kapének z úst, ale obecně nejúčinnější pomoc. Ale stále jen pomoc. - líbilo by se mi zavést v běžné mluvě označení "čínský virus" po vzoru "španělské chřipky". Ušetřili bychom si dlouhé "koronavirus covid 19". Otázka je, jak dlouho by nám to naši příznivci komunistické Číny dovolili :) Díky a ať se daří.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru