Ve své sklárně Jiří Haidl se svým synem denně zpracuje 40 kilogramů skla. Vyrábí z něj repliky historických nádob. Největší zájem mají zákazníci o napodobeniny skla z období renesance. Haidl je vyrábí ve Svojkově na Českolipsku a letos triumfoval v soutěži Moneta Živnostník roku Libereckého kraje.

Už při studiu na sklářské škole oslovilo Haidla kouzlo starého skla. Po sametové revoluci se mohl tomuto oboru věnovat samostatně. Největším impulzem pro něj byla návštěva ve Švédsku. Jeho hostitel a dnes už kamarád při loučení utrousil: "Udělej si sklářskou pec a já od tebe všechno koupím." Spolupráce trvá už čtyřiadvacátý rok. Část produkce ale putuje i jinam do Evropy. Haidl říká, že nechce být součástí nějakých zavedených trendů. Jeho cílem je oživit práci starých mistrů sklářského řemesla. "A přinést dnešnímu uspěchanému světu takové zastavení, zamyšlení a v neposlední řadě slavnostnější náladu," popisuje.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru