Věda v koronakrizi zklamala. Mnozí odborníci a vědci tváří v tvář virové pandemii selhali. Přestali být vědci a stali se reptajícími amatéry, kteří, aniž by ho podrobněji znali, zpochybňují virové riziko, podobně jako se štamgasti v hospodě přou o to, zda je virus reálný, nebo jen záměrně vymyšlený pro lepší ovládání lidí a výdělek z lidského strachu, ať už byznysový nebo politický.

Už půl roku se den co den objevují v médiích stesky nad tím, že vědci nechali společnost na holičkách. Nejenom že přesně nevědí, co nový virus dokáže, a nevědí si rady s lékem proti němu, neumí se ani veřejně shodnout na tom, co se fakticky děje a co v takové situaci dělat. Vynikající lékaři, vědci v oboru lidského zdraví, opouštějí základy a pravidla vědeckého rozumu a pouští se na tenký led sociálních tvrzení a doporučení. Směšují vědu a občanský postoj. Kdy tohle divadlo vědecké marnosti skončí…? KNOWLEDGE IS POWER. "Vědění a moc jsou totožné − vědění je moc," shrnul své zkušenosti s propojením vědění a moci Francis Bacon, anglický filozof a rádce královny Alžběty I. Jsme na začátku sedmnáctého století, v Evropě ještě panuje velká důvěra ve vědu, která je schopna natolik proniknout do jádra přírody, že lidstvu jednou umožní její úplné ovládnutí. A časem, věřili tehdy vědečtí optimisté (a někteří tomu věří dodnes), odhalí i zákonitosti světa lidí, jehož organizace se zase o krok přiblíží utopické dokonalosti. Pevné zákony přírody mají svou analogii v pevných zákonech společnosti, jen je odhalit, podobně jako vzorec volného pádu nebo pohybu po nakloněné rovině.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Josef Šoltes 26.09.2020 04:55
Problém často není v samotném faktu, zda něco je, nebo není, problém je v názoru na řešení nastalé situace. U koronaviru se vážené osobnosti překřikují, protože někteří si více cení fungující ekonomiky, byť za cenu nějakého počtu obětí, a někteří si cení více ochrany lidských životů, byť za cenu jistých ekonomických ztrát. To samé platí i u problému s klimatem. Neshoda zpravidla nepanuje na tom, zda probíhá či neprobíhá, ale zda je pro planetu, lidstvo a Zemi vlastně škodlivá a je třeba na ni vynakládat tak vysoké prostředky. Obě strany mají racionální argumenty a mají vlastně tak trochu „pravdu“. Ona totiž pravda neexistuje, jsou jen fakta, na základě kterých se racionální člověk může snažit rozhodovat. Přesto je racionální rozhodnutí zpravidla naprosto nemožné, protože lidé racionální nejsou a pokusy o racionální rozhodování často vedly k naprostým katastrofám.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru