Podnikání v Ústeckém kraji je poměrně specifické a oproti jiným krajům jsou zde podmínky v mnohém odlišné. Nevhodná struktura průmyslu celkově ovlivňuje podnikatelské klima a hospodářskou výkonnost. V Ústeckém kraji je nejvíce koncentrovaná výroba elektrické energie z uhlí v rámci celé České republiky a náš kraj je z tohoto pohledu dominantní jak poměrově, tak i absolutně. Energetika a tisíce pracovních míst jsou přímo závislých na těžbě hnědého uhlí. Další sektory průmyslu, jako například chemický a automotive, jsou koncentrované do menšího množství velkých průmyslových firem. Sektor malých a středních podnikatelů, kteří jsou pro každou ekonomiku významní, je zastoupen méně v porovnání s celorepublikovým průměrem i jednotlivými kraji ČR. Tato negativní hodnota zapříčiňuje nižší inovační aktivitu v kraji a vyšší náchylnost růstu nezaměstnanosti na výkyvy v ekonomice. Inovační a výzkumné aktivity jsou jedny z nejnižších z celé České republiky. Negativní vývoj dále umocňuje fakt, že dochází k odlivu kvalifikovaných a vzdělaných pracovníků mimo kraj. Toto vše způsobuje, že HDP Ústeckého kraje v přepočtu na obyvatele je stále pod celorepublikovým průměrem a Ústecký kraj za zbytkem republiky stále více ekonomicky zaostává. Proto je snahou Hospodářské komory společně s krajem aktivně hledat a realizovat řešení, která tuto situaci obrátí k lepšímu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru