Na začátku amerického filmu z občanské války Free State of Jones je otřesná scéna přeplněného lazaretu. "Toho nám sem nenoste, bereme jen ty, co mají šanci, a důstojníky," křičí unavený lékař. V covidovém Česku to tak hrozné není, leč analogii už vystopovat lze. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zjistil, že odběrová místa jsou přeplněná a vyzval lidi, aby se nechodili testovat "jen tak pro jistotu". Pomiňme, že představa někoho, kdo si jde z plezíru stoupnout do několikahodinové fronty, aby si nechal za 1700 korun strčit špejli do nosu, je ujetá i na poměry Adama Vojtěcha. Podstatné je, že ministerstvo zdravotnictví, ač mělo na přípravu čas od jara, totálně selhalo v zajištění dostatečné kapacity testování. A ministr, místo aby urgentně řešil, co s tím, obviňuje zodpovědné lidi, že na přeplněných odběrových místech zbytečně zdržují. Neuvěřitelné.

Podobně tragické je to s trasováním. Hygienické stanice nestíhají vyhledávat potenciální nakažené a posílat je do karantény. Než se hygiena ozve, uplyne často taková doba, že telefonát postrádá smysl. A ministerstvo? Místo aby ve dne v noci pracovalo na zajištění řádného fungování služby, nakáže lidem, aby se trasovali sami. A navrch prohlásí, že do karantény bude chodit méně lidí, protože kontakt s nakaženým v roušce nebude už brán jako kontakt. Ano, chápete to dobře: Nestíhají, tak řeknou, že to, co se doteď považovalo za problém, vlastně problém není. Ostudné. Na posílení hygienických stanic přitom měla vláda několik měsíců čas. Stálo by to pár set milionů, zlomek toho, co volební úplatek důchodcům, kteří jsou nyní zbytečně ohroženi na životech.

Člověk se až bojí, co nastane, až se obrovské množství nakažených, které se nedaří kvůli neschopnosti vlády vytrasovat a izolovat, překlopí ve větší počet vážně nemocných. Ministr Vojtěch uklidňuje, že kapacity JIP jsou dostatečné. Ovšem už bohužel víme, do jaké míry se dá jeho slibům a odhadům věřit. Abychom nakonec úvodní scénu z filmu Free State of Jones nezažili v covidové verzi doslova.

Související

Komentáře ke článku

Tomas Kulhanek 15.09.2020 09:26
Otřesná scéna z amerického filmu - nemusíme jít daleko, takové otřesné scény se reálně odehrávali v Itálii a Španělsku v březnu. Pokud výzva odradí i jen malé procento lidí, kteří jen tak pro jistotu se chtějí nechat testovat, tak je to dobře. Mnoho lidí, včetně mne bude potřebovat negativní výsledek testu pro cestování do zahraničí - do Německa, od pátku na Slovensko, atd. A když ubude 5% lidí, kteří si stoupnou do fronty jen tak s plezíru a díky informacím z vašich a jiných novin už si tam stoupnout nepůjdou, tak je to dobře. Státní instituce si nemohou dělat flexibilně to co je momentálně potřeba, ale jen to co jim ukládá zákon. Kritizovat, že od jara nic nedělalo, je trochu nefér vzhledem k pružnosti hlasovací mašinérie poslanecké sněmovny a senátu a 200 + 81 názorů jak to dělat správně. Naopak soukromé firmy jsou mnohem pružnější, v komentáři by slušelo připomenout, že díky soukromým firmám nejsme závislý jen na kapacitě VFN, Bulovky, a dalších městských či krajských nemocnic, a že i soukromníci jdou do rizika objednat a nakoupit si drahé sady testů, najmout a proškolit personál a kdyby se nárůst nekonal tak by drahé testy po expiraci musel vyhodit a personál by byl bez práce a soukromá firma by počítala ztráty nebo by i skončila. Na jaře se macimálně testovalo 4000 až 5000 denně. Teď je to 18000 denně, to je neuveřitelné a slušelo by se i poděkovat a nejen po česku hudrat, že císař pán (teda dneska s pověřením ministr něco zanedbal).
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru