Upřímně přiznávají, že kdyby jim někdo na jaře řekl, že za pár měsíců budou na ulicích Minsku statisíce protestujících, asi by si poklepali na čelo. Básnířka Julija Cimafiejeva se stala i hvězdou protestu díky videu na sociálních sítích, kdy na schodech minské filharmonie čte své verše, což zastavilo i zasahující policejní těžkooděnce. Spisovatel Alhjerd Bacharevič říká, že největšího vítězství již demonstranti dosáhli. Bělorusové prý už nikdy nebudou stejní.

"Lukašenko stanovil datum voleb na léto s tím, že všichni budou na dovolené a nikdo nebude protestovat. Jenže přišel koronavirus a on naštval velké množství lidí tím, že to zpochybňoval, urážel ty, kteří se nakazili," říká Cimafiejeva. Pandemie také způsobila, že všichni zůstali doma. "Normálně by gastarbeiteři odjeli do Ruska a Polska, ti bohatší na dovolenou do Turecka nebo Evropy. Bylo to, jako když musíte zůstat v bytě a konečně máte čas na to, opravit kapající kohoutek a podobné věci. Lidé si najednou řekli: Zasloužíme si takové zacházení od prezidenta?" ptá se Alhjerd Bacharevič.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.