Ministři i tchajwanská prezidentka potvrdili, že chtějí, aby se Česko stalo jejich branou do Evropy. Mají obrovský zájem, ale já se obávám, abychom ho neprováhali, říká po návratu z týdenní návštěvy Tchaj-wanu předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS. V rozhovoru pro HN mluví o tom, že chce jednat se členy vlády, kteří jeho cestu nepodpořili. A také popisuje, jaký zájem o Česko návštěva v zemi vyvolala. "Jen co jsme přijeli, Tchajwanci vyprodali všechno české pivo," usmívá se.

HN: Prezident Miloš Zeman v neděli v televizi Prima vaši cestu označil za "klukovskou provokaci" a řekl, že už vás nebude zvát na porady ústavních činitelů. Bude to pro vás problém?

Když někam nejsem pozvaný, tak tam nechodím. Co s tím můžu jiného dělat? Jestli to bude problém z hlediska ladění našich názorů na zahraniční politiku, to nechám na posouzení jiných. Pochopil jsem, že se pan prezident se mnou o zahraniční politice bavit nechce, ale počítám s tím, že pokud budou mít zájem premiér nebo předseda sněmovny, tak se spolu dál normálně bavit budeme.

HN: A myslíte, že budou mít zájem?

Zatím žádné informace nemám. Ale zrovna dnes (v neděli, pozn. red.) jsme se domluvili s panem premiérem, že se setkáme kvůli výsledkům cesty na Tchaj-wan. Příležitosti jsou velké, je tam co probírat.

HN: Vyjasnili jste si s premiérem jeho kritiku, že nejste žádný diplomat a neumíte anglicky?

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.