V Praze bude od příští středy 9. září kvůli epidemii nového typu koronaviru povinné nosit roušky v obchodech a nákupních centrech. Od stejného data bude nutné od půlnoci do 06:00 uzavírat provozovny stravovacích služeb. Opatření cílí především na noční kluby a bary, řekla na páteční tiskové konferenci ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví hygienické stanice hlavního města Zdeňka Shumová.

Šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová uvedla, že opatření reagují na srpnové výskyty onemocnění vyplývající z návštěv barů a nočních klubů. "Tato zařízení se významně podílejí na šíření toho onemocnění," uvedla. Praha zůstává v tzv. semaforu okresů v oranžové barvě. "Nedošlo bohužel ke zlepšení situace," dodala.

Opatření nezačnou platit hned, aby se na ně mohli například provozovatelé barů a restaurací připravit. "Záměrně to není od pondělí, chtěli jsme se vyvarovat ekonomických ztrát, kdy bary například mají nakoupené nějaké zboží. Nechtěli jsme je zaskočit," vysvětlila Jágrová.

Obchodníci osloveni HN jsou na zpřísnění pravidel připraveni. "Přijde mi to jako logický krok, aby se situace dramaticky nezhoršila. Osobně s tím souhlasím. Už máme nakoupené textilní roušky a zavážíme obchody, takže prodavačky a prodavači je jenom vyndají a budou používat," uvedl Václav Hrbek spoluzakladatel obchodu se sportovním oblečením Alpine Pro. "Myslím, že to může zefektivnit nákupy. Lidé už se nepůjdou jen tak podívat, ale půjdou si pro konkrétní věci," dodal.

Podobně to vidí i marketingová manažerka řetězce obchodů se spodním prádlem Timo Jaroslava Patermanová. "Toto opatření se dalo očekávat s ohledem na nárůst nakažených v Praze v posledních dnech. My jsme s tím počítali, takže naše prodejny jsou standardně už delší dobu vybaveny dezinfekcí. Prodavačky jsou připravené a budou mít roušky,” uvedla s tím, že roušky dostanou od zaměstnavatele. 

Situace v barech se ale podle číšníka z podniku Bluelight Bar na Malé Straně kvůli opatřením zhorší. "Největší vytíženost barů je mezi jedenáctou a druhou hodinou ranní. Přijdeme o většinu obratu v tuto dobu. Jsme noční bar, lidé jdou do restaurace nebo hospody a pak teprve jdou k nám," vysvětlil pro HN. "Na druhou stranu máme mnoho štamgastů, kteří se obvykle scházejí po práci kolem sedmé," doplnil. Na celé situaci je podle něj nehorší nejistota. "Nevíme, jak dlouho to bude trvat a jestli nás zase úplně nezavřou. Je hrozně složité se na to připravovat, protože nevíte, co přijde příští týden," řekl.

Aktuální situace v Česku:

Od 14. září budou v Praze muset roušky nosit i školáci ve společných prostorech škol. Opatření se týká jak základních, tak i středních a vysokých škol.

V mateřských školách zůstane dosavadní míra opatření, roušky tam děti ani personál nenosí. 

Část pražských škol toto opatření zavedla už při zahájení školního roku 1. září. Desetidenní odklad povinnosti pro školy vysvětlila Jágrová tím, že chce nechat školám čas na přípravu, nemocných dětí k tomu v prvních dnech školy zatím nepřibývá. Ve středu šlo o tři děti, ve čtvrtek také o tři. Uvedla také, že hygiena slíbila neměnit doporučení každý týden.

V Praze jsou nyní uzavřeny čtyři školy, ve všech případech ale kvůli onemocnění pedagogů.

Zavedení roušek na chodby škol pražská hygiena podle Jágrové projednala s ministerstvem školství i asociací škol, které podle ní proti tomu nemají námitky. Povinnost používání roušek ve společných prostorách škol plošně avizoval k 1. září zavést ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), po kritice opatření zavedeno nebylo.

Hygienici nyní dopracovávají metodiku pro postup, kdy se koronavirus ve škole objeví. Jágrová uvedla, že snahou je, aby kvůli onemocnění jednoho dítěte nebyla uzavřena celá škola. Metodický pokyn nyní podle ní prochází posledním připomínkováním.

V Praze zůstane povinné nosit roušky také v hromadné dopravě, ve všech vnitřních prostorách nádražních budov i na Letišti Václava Havla.

Jágrová v čtvrtek řekla, že roušky považuje za zásadní opatření. "Je to jedno z mála opatření, která můžeme činit, která nejsou velkým zásahem do fungování obyvatel," uvedla. Hygiena podle ní k novým opatřením přistupuje kvůli tomu, aby omezila přenos nákazy a nedopustila růst nemocnosti.

Jágrová zatím nechce omezovat návštěvy v domovech seniorů, aby nebyli jejich klienti zbytečně traumatizováni. Vyzvala ale, aby tam na návštěvy nechodili lidé s příznaky respiračních onemocnění.

Povinnost nosit roušky se nebude týkat ani bazénů či sportovních hal. "Ale v podstatě pod střechou až na určité výjimky se roušky nosit budou," řekla Jágrová.

Na semaforu Praha zůstává oranžová

Praha zůstává na semaforu podle rizika nákazy v oranžové barvě a je nejvýznamnějším lokálním ohniskem koronavirové nákazy v Česku. Podle ministerstva zdravotnictví začíná v hlavním městě komunitní přenos.

Ředitelka pražské hygienické stanice v pátek novinářům řekla, že kumulativní nárůst nově nemocných činí 726 za posledních několik dnů, 68 nemocných je mezi dvacetiletými. Stoupá i počet nemocných v nejrizikovější skupině starších nad 65 let. Nejvíc se nemoc šíří mezi dvacetiletými, mezi školáky jsou podle Jágrové záchyty v posledních dnech v jednotkách.

Denně v Praze přibývá víc než stovka nakažených, tedy 7,8 na 100 tisíc obyvatel. Počet případů za 14 dní podle ministerstva "atakuje hranici" sta na 100 tisíc obyvatel. Jágrová řekla, že zhruba u 30 procent nakažených v Praze není zdroj nákazy známý. Hygienici očekávají, že v příštích dnech denní přírůstky množství potvrzených případů budou ještě vyšší.

Do zeleného stupně se dostalo nově dalších deset okresů. V tiskové zprávě to v pátek oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Zelenou barvu dostaly okresy kolem hlavního města ve Středočeském kraji, na Vysočině a v Jihomoravském kraji. Do desítky patří Hodonín, Beroun, Kladno, Mělník, Praha-východ, Praha-západ, Kolín, Příbram, Třebíč a Blansko.

Česko má v posledních dnech každý den rekordní přírůstky počtu nových potvrzených případů nákazy koronavirem. Ve středu poprvé přesáhl 600 a dostal se na 649. Ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví evidovalo 680 nových nakažených.

"Pozitivní zprávou je, že plošně nedochází k zásahu zranitelných skupin obyvatel," uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Lidé nad 65 let tvoří asi desetinu nových potvrzených pacientů s covidem-19, lidé nad 75 let pak pět procent.

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové počty hospitalizovaných rostou, což musí vést k větší obezřetnosti. Většina nakažených je ale bez příznaků, nebo je u nich průběh nemoci mírný. Velmi nízká je také úmrtnost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.