Spojené státy budou od nynějška vyžadovat po čínských diplomatech na půdě USA, aby před návštěvou amerických univerzit a pořádáním společenských akcí pro více než 50 lidí mimo území konzulátu požádali o povolení americké ministerstvo zahraničí. Podle agentury Reuters to ve středu prohlásil šéf diplomacie Mike Pompeo, podle nějž má krok zavést stejná pravidla, jaká vynucuje Peking u amerických diplomatů v Číně.

"Požadujeme jednoduše reciprocitu. Přístup umožněný našim diplomatům v Číně by měl odpovídat přístupu, který mají čínští diplomaté ve Spojených státech. Dnešní kroky nás významně posunou tímto směrem," řekl Pompeo. USA se podle něj chtějí rovněž ujistit, aby byly "patřičně identifikovány" veškeré účty čínské diplomacie na sociálních sítích.

Podle Reuters se jedná o další z pokusů USA omezit čínské aktivity na americké půdě před listopadovými prezidentskými volbami. Prezident Donald Trump, který obhajuje svůj mandát, učinil z tvrdého postupu vůči Pekingu jeden ze svých hlavních zahraničněpolitických postojů. Vztahy obou mocností přitom v poslední době setrvale oslabují a jsou na nejhorším bodě za poslední roky.

Pompeo rovněž uvedl, že ministerstvo zahraničí zaslalo dopis americkým univerzitám, v němž je varuje před hrozbami ze strany čínské komunistické strany. "Tyto hrozby mohou mít formu nepovoleného financování výzkumu, krádeže duševního vlastnictví, zastrašování zahraničních studentů a skrytých snah o nábor talentovaných (jedinců)," uvedl ministr zahraničí USA.

Ministr přitom v úterý prohlásil, že doufá, že všechny Konfuciovy instituty na amerických univerzitách budou do konce roku uzavřeny, protože je Peking využívá k náboru "špehů a kolaborantů". V srpnu přitom Pompeo nařídil agentuře, jež centra v USA provozuje, aby se zaregistrovala jako zahraniční mise čínské vlády. Dva Konfuciovy instituty fungují i v ČR, a to na Univerzitě Palackého v Olomouci a na soukromé Vysoké škole finanční a správní (VŠFS) v Praze.

USA v posledních měsících začaly za zahraniční mise Pekingu považovat také řadu čínských médií působících v USA a snížily počet jejich zaměstnanců, kteří smí ve Spojených státech pobývat. Peking v reakci vyhostil některé novináře tří velkých amerických deníků.