To, že druhé čtvrtletí přinese největší pokles české ekonomiky v poválečné historii, bylo zřejmé dřív, než začalo. Vraťme se do poloviny března. Tehdy kvůli šíření nákazy novým typem koronaviru ve všech třech závodech zastavila výrobu Škoda Auto a další výrobci se přidali. Bezprostředně po Škodě oznámili zastavení výroby v kolínském TPCA a nakonec pásy zastavilo i nošovické Hyundai, kde se odchodu domů z obavy o své zdraví dožadovali sami zaměstnanci. Vylidnily se též výrobní haly českého Iveca ve Vysokém Mýtě. Logicky se museli přidat i dodavatelé dílů. Celý sektor automotive, páteř českého průmyslu, upadl v dubnu do mimořádného spánku, který v řadě továren pokračoval i po část května. A ani potom se výrobní pásy nerozjely na maximální rychlost. Že tedy průmysl zažije přímo strašidelné jaro, bylo předem dané.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Lukáš Novotný 14.09.2020 13:53
Firmy, státy vše je v eultimátně tvořeno lidmi. Ano přijde další ochlazení, které bude pro tuto zemi tvrdší v tom, že většina peněz, které politická elita měla k dispozici, již byla neefektivně utracena. proč nepřemýšlet o tom, že by bylo vhodné nechat si firmy poradit sami. Ano, některé by to nepřežili, ale pokud mají na trhu své místo, na jejich popelu by vyrostli nové a právě toto a podpora lidem, které to nejvíce zasáhlo by měla být to, o co nám jde. Spousta podpory podnikům nekončí ve finále u pracovníků, ale u majitelů, kterým to zvyšuje jen jejich jmění. Nic co by bylo společensky žádané, ale bude to společností placené. Dochází k privatizaci pozitivních efektů a znárodnění negativních. Neboli, tuto neefektivní pomoc nakonec zaplatíme zvýšením daní všichni, ale ruku na srdce, kolik lidí pocítí pozitivní efekt pomoci. Pokud připočteme ještě neefektivně fungující systém redistribuce, je jasné, že pozitivní efekt pomoci je v nedohlednu.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru