Tak ano, máme zapšklého a pomstychtivého prezidenta, slibotechnického premiéra křiklouna bez kultury a bez vize, máme tu novou nákazu, která ničí životy a kvůli které zchudneme, a z twitterových stesků se skoro zdá, že nikdy nebylo hůř.

"Tohle nedopadne dobře. Tahle země spěje rychle ke špatným koncům. Vy se budete smát, ale my s několika přáteli velmi vážně uvažujeme o tom, že se raději odstěhujeme někam do zahraničí. Z Česka určitě, možná i z Evropy. To, co je tady všude kolem, je zlo a já už nemám sílu se tomu bránit." Před několika měsíci mi tyhle věty říkal jeden docela úspěšný manažer a bylo to překvapující. Člověk se vzděláním, vysokým příjmem, vlastním bydlením, člověk, který svoji kariéru postavil na racionálním posuzování reality, mluvil vlastně o emigraci. A to jsme se stihli jen letmo dotknout politiky.

Je ale nutné brát dnešní Česko tak tragicky? Deziluze z veřejného dění je tu dobře patrná už dlouho, ale je to opravdu tak hrozné? Horší než dřív?

Podívejme se do minulosti. Ono to totiž ani tehdy nebylo bez chybiček. Vlastně se spíš zdá, že pokud jde o průšvihy, naše historie a současnost jsou jako jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet.

1920

Vezměme si klasický pohled o sto let zpátky. Tehdy lidé v naší zemi vůbec neprožívali klidné období. Dokonce i tehdy byli ve vládě sociální demokraté a i tenkrát s tím byly velké problémy.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru