Británie od soboty zařadí Českou republiku, Švýcarsko a Jamajku na svůj karanténní seznam. Oznámil to ve čtvrtek britský ministr dopravy Grant Shapps. Lidé, kteří do Británie přicestují z Česka po sobotních 05:00 SELČ, se tak budou muset na 14 dní sami izolovat. Mezi země, kam budou moci Britové ze zdravotního hlediska cestovat bezpečně, byla naopak vrácena Kuba. Karanténa pro cestující z rizikových zemí má zpomalit šíření koronavirové infekce.

"Data ukazují, že musíme vyškrtnout Česko, Jamajku a Švýcarsko z našeho seznamu koronavirových cestovných koridorů, abychom udrželi infekční čísla nízko," uvedl Shapps ve čtvrtečním prohlášení.

Británie své seznamy bezpečných a rizikových zemí aktualizuje každý týden. Minule karanténní omezení uvalila na navrátilce z Chorvatska, Rakouska a Trinidadu a Tobaga a zrušila je pro příchozí z Portugalska.

Už dříve Londýn zavedl povinnost 14denní karantény pro cestující ze Španělska, Francie, Nizozemska či Malty.

Lidem, kteří se neuchýlí do karantény, hrozí v Anglii, Walesu a Severním Irsku pokuta ve výši až 1000 liber (zhruba 29 400 korun) a ve Skotsku 480 liber. V opakovaných případech však mohou úřady uložit peněžitý trest až 5000 liber.

Samotná Británie dnes zaznamenala 1522 nových případů koronavirové nákazy, což je druhý nejvyšší nárůst od 12. června, vyplývá z vládních údajů. Británie rovněž hlásí dalších 12 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Celkový počet úmrtí v infekcí nejhůře zasažené evropské zemi tak podle oficiálních statistik dosáhl 41 477.

Při návratu z Chorvatska a Francie do Česka zatím testy povinné nebudou

Ve čtvrtek oznámili hlavní hygienička Jarmila Rážová a náměstek ministra zahraničí Martin Smolek, že testy povinné nebudou nejméně do 7. září v případě návratu z Chorvatska a Francie. Testy na covid-19 zůstanou dál povinné při cestě ze Španělska a Rumunska. Už je nemusí mít zahraniční pracovníci z Belgie a Bulharska zaměstnaní v Česku.

"Debata o Chorvatsku dneska nebyla vůbec jednoduchá. V Chorvatsku je aktuálně minimálně 60 tisíc Čechů, to jsme také zohledňovali," uvedl Smolek. Podle něj je riziková oblast Splitsko-dalmatské župy, kde i sami Chorvaté zpřísnili přijatá opatření. Povinné jsou roušky nejen v obchodech či hromadné dopravě, ale i v restauracích. Už před týdnem podle Smolka Chorvaté zakázali provoz nočních barů, kde se nákaza často rekrutovala.

Ve Francii je větší riziko v oblastech Île-de-France a Provence-Alpes-Côte d’Azur. Od půlnoci z pátku na sobotu zařadila Malta podle Smolka Česko na seznam žlutých zemí. Podle Smolka zatím Česko svůj přístup k zemi nemění, ale bude se tím dál zabývat.

"Kdo se z této oblasti vrací, měl by po dobu 14 dnů velmi pozorně sledovat svůj zdravotní stav. Pokud se objeví příznaky, zůstat doma, telefonicky kontaktovat praktického lékaře, vyhýbat se hromadným akcím, zvážit návštěvy domovů pro seniory, při cestách hromadnou dopravou používat roušku a často si mít ruce a používat dezinfekci," doporučila Rážová.